کدخبر: ۲۱۵۲۹۰ لینک کوتاه

بهرام قاسمی: حرف‌های پمپئو شرم‌آور، مضحک و بیشتر به طنز شبیه است

اقتصادنیوز؛ سخنگوی وزارت خارجه درباره سخنرانی وزیر خارجه آمریکا گفت: طرح چنین موضوعی توسط آنها یک موضوع شرم آور و مضحک است و بیشتر به طنز شبیه است که بخواهد از توافق چندجانبه متکی به شورای امنیت خروج کند و بعد مجددا تحت شرایط دیگری خواهان مذاکره مجدد باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان  در پاسخ به ادعای برخی رسانه ها در مورد نشست این هفته اروپایی‌ها بدون حضور ایران برای رسیدن به یک توافق جدید، گفت: من از آنچه از پومپئو نقل شد عبور می‌کنم، این جای پاسخ ندارد و این صحبت‌های بی‌پایه از سوی آمریکایی‌ها همیشه مطرح شده آنچه از روزنامه آلمانی و این منبع ناشناس منتشر شده کذب است. فکر می‌کنم یک سری اتاق‌های فکر و جنگ روانی با حمایت و پشتیبانی کانون‌های مشخصی در جهان و منطقه سعی دارند با انتشار اخبار بی‌ربط و غلط و ناقص چه فضای افکار عمومی داخل ایران چه جهان را تحت تاثیر قرار دهند. ما هیچ‌گونه مذاکره دیگری جز موضوع برجام با اتحادیه اروپا نخواهیم داشت مذاکرات حول برجام خواهد بود و رهبران اروپایی و سیاست مداران این کشورها از خردمندی بالایی برخوردار هستند و آنها هم آگاه هستند که در چه موضوعاتی وارد  مذاکره با ایران خواهند شد و موضوع دیگری مطرح نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص حضور ظریف در  جلسه غیر علنی مجلس گفت: من حضور نداشتم و اطلاع ندارم و بیان هرآنچه از جانب وزیر خارجه مطرح شده توسط برخی نمایندگان از یک جلسه غیرعلنی کاری نادرست است. جلسه غیر علنی معنی خاص خود را دارد و با توجه به اینکه غیرعلنی بوده و چون حضور نداشتم با توجه به علنی نبودن جلسه مجلس که معنا و چارچوب‌های خود را دارد نمی‌توانم اظهار‌نظر کنم. در مورد اظهارنظر دیگر رسانه‌ها و اشخاص هم فکر می‌کنم اظهارنظر درست نیست و برای من غیرقابل درک است.

قاسمی در مورد احتمال نتیجه ندادن مذاکرات با اروپایی‌ها و برنامه ایران گفت: با نشست‌هایی که بوده و مذاکرات و کارگروه‌هایی که وجود دارد تصور این است که اراده جدی در اروپا برای حفظ برجام بدون آمریکا وجود دارد و این تصمیم خردمندانه‌ای است که باید اقدامات عملی برای جلب رضایت ایران و انجام تعهدات برجامی اینها صورت بگیرد. مذاکرات و روند ادامه دارد و امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن که مشخص است و دوستان اروپایی ما می‌دانند به ارزیابی و نتیجه‌گیری برسیم و بعد به طور شفاف خواهیم گفت از چه سیاستی پیروی خواهیم کرد.

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سخنرانی وزیر خارجه آمریکا که می‌خواهد یک نقشه راه بهتر ترسیم کند و اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند دوباره مذاکره کنند و موضع ایران گفت : در مورد اظهارات و برنامه‌ای که اعلام خواهد شد نمی‌شود قضاوت کرد و باید صبر کرد و دید چه چارچوبی خواهد داشت ولی آنچه در مورد آمریکا می‌شناختیم و امروز بهتر شناسیم این است که آمریکا با خروج یکجانبه از برجام به همه کشورهای جهان و اروپا و دیگران نشان داد دولت قابل اعتماد و شریک مطمئنی نمی‌تواند باشد و قبل از  برجام با خروج از برخی معاهدات و پشت کردن به موازین بین‌المللی این مساله را نشان داده بود.

 وی تاکید کرد: طرح چنین موضوعی توسط آنها یک موضوع شرم آور و مضحک است و بیشتر به طنز شبیه است که بخواهد از توافق چندجانبه متکی به شورای امنیت خروج کند و بعد مجددا تحت شرایط دیگری خواهان مذاکره مجدد باشد که فکر می‌کنم هیچ کسی نمی‌تواند در این مسیر فکر کند چرا که رفتار غیرمنطقی آمریکا در برجام حکایت از این دارد که این دولت در شرایط کنونی قابلیت مذاکره و تماس را ندارد و قطعا جمهوی اسلامی مواضعی کاملا شفاف نسبت به سیاست‌های آمریکا داشته و دارد و فکر می‌کنم ادامه خواهد داشت با توجه به رفتار خصمانه آنها در قبال ایران و منطقه و اقدامات و حرف‌های نابجایی که از  سوی مقامات این کشور مطرح می‌شود هرچه در اخبار منتشر شده و گفته شده، پیشنهاد جدید و برنامه جدیدی مطرح شده چیزی عبث و ناقص است و جمهوی اسلامی با آن کاری نخواهد داشت.