کدخبر: ۲۱۶۱۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پوتین: تحریم بدون شورای امنیت معنا ندارد/ اتحاد برای برجام بدون آمریکا

اقتصادنیوز؛ ولادیمیر پوتین با بیان اینکه روسیه در گذشته از تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران حمایت کرده است، گفت: روسیه هیچگاه از تدابیری که خارج از شورای امنیت تحمیل شود حمایت نکرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه،  روز جمعه در اجلاس عمومی همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ، با انتقاد از تصمیم « دونالد ترامپ» برای خروج آمریکا از برجام تاکید کرد که اینگونه اقدامات یکجانبه در خصوص برجام غیرسازنده است.

پوتین خاطرنشان کرد: برجام در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تایید شده و سند چندجانبه بین المللی است. 

وی افزود: همه طرف ها باید به صراحت گفت وگو کنند و راهکاری برای حل مساله توافق هسته ای با ایران بیابند ، اقدامات یکجانبه در این عرصه غیرسازنده است.

پوتین خاطرنشان کرد که دیروز ( پنجشنبه ) با «امانوئل مکرون » رئیس جمهوری فرانسه در باره برجام گفت وگو کردیم.

رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: در آمریکا هر چهار سال یک بار رئیس جمهور انتخاب می شود، اگر هر چهار سال یک سند بین المللی از سوی این کشور مورد بازبینی قرار گیرد چه نتیجه ای خواهد داشت. البته باعث بروز تنش خواهد شد.

پوتین تاکید کرد: اما برعکس اگر درباره آنچه توافق کردیم عمل کنیم به تفاهم دست می یابیم.

رئیس جمهوری روسیه افزود: در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کردم که از اقدامات یکجانبه حمایت نمی کنم و در آن زمان خیلی ها ناراحت شدند اما امروز می بینیم که از اقدامات یکجانبه بسیاری ناراضی هستند و از موضع مسکو در این مورد حمایت می کنند. 

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود هشدار داد که در صورت لغو برجام همه طرف ها زیان می بینند.

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که اگر می خواهیم برجام را حفظ کنیم باید درهای مذاکره را باز بگذاریم و فکر می کنم هنوز فرصت از دست نرفته است. 

پوتین با اشاره به سفر نتانیاهو به مسکو که برای مذاکره با روسیه در مورد برجام بود، تصریح کرد: آیا لغو برجام به نفع منطقه خواهد بود و آیا امنیت را تامین می کند؟

وی گفت: اگر برجام لغو شود نمی توان برنامه هسته ای ایران را کنترل کرد. نمی خواهیم وضعیتی مشابه کره شمالی تکرار شود.

رئیس جمهوری روسیه سپس به دیدار اخیر خود با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: یوکیا آمانو تایید کرد که ایران به تمام تعهدات خود عمل می کند. 

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری روسیه روز گذشته نیز هشدار داد که عواقب لغو توافق هسته ای ایران (برجام) ناگوار خواهد بود. 

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری فرانسه درحاشیه همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ گفت: با مکرون درباره وضعیت پیرامون برجام و خروج آمریکا از این توافق گفت وگو کردیم. 

پوتین ادامه داد: موضع روسیه درباره برجام مشخص است و ما معتقدیم که این توافق را باید حفظ کرد. 

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: هیچ دلیلی برای لغو برجام وجود ندارد و پیامدهای این اقدام ناگوار خواهد بود. مسکو از مواضع فرانسه و کشورهای اروپایی در مورد برجام استقبال و از آن حمایت می کند.