کدخبر: ۲۱۸۱۷۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آژانس در حال بررسی اسناد نتانیاهو است

اقتصادنیوز؛ «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که بررسی اسناد ادعایی ارائه شده از سوی اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران، آغاز شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ یوکیا آمانو با اشاره به اسنادی که چندی پیش توسط «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره برنامه ادعایی تسلیحاتی هسته‌ای ایران رونمایی شد، گفت: «بررسی این اسناد زمان بسیاری می‌برد. درمورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، چندین سال طول می‌کشد که صحبت اطلاعات بررسی شود».

وی مجددا تاکید کرد که آژانس اتمی در حال حاضر نمی‌توانند هیچ اظهار نظری درباره این اسناد داشته باشد و این مسئله مدت زیادی  به طول خواهد انجامید.

مدیرکل آژانس اتمی پیشتر در اولین نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از زمان خروج واشنگتن از برجام درباره راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران گفته بود:« آمریکا یکی از اعضای برنامه جامع اقدام مشترک خروج از این توافق را ماه گذشته اعلام کرد. آژانس همچنان به درخواست شورای امنیت سازمان ملل و با مجوز شورای حکام، بر راستی‌آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران مطابق برجام ادامه می‌دهد».

آمانو تاکید کرده بود: «آژانس همچنان به راستی‌آزمایی (تأیید) عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده به وسیله ایران طبق توافقات پادمانی ادامه می‌دهد. ارزیابی‌های مرتبط با نبود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده در ایران همچنان ادامه دارد».

نتانیاهو چندی پیش در شوی تبلیغاتی جدید، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی اسناد، مدارک و لوح‌های فشرده‌ای را نشان داده و مدعی شد بعد از امضای برجام، ایران به صورت مخفیانه بعد نظامی برنامه هسته‌ای خود را حفظ کرده و تلاش داشته به سلاح اتمی برسد.