کدخبر: ۲۱۸۷۱۸ لینک کوتاه

مکرون برای نشست گروه ۷ پیشنهاد داد

تشکیل جبهه مشترک اروپایی علیه آمریکا

رئیس جمهوری فرانسه که برای شرکت در نشست گروه هفت به کانادا رفته است، قصد دارد یک جبهه مشترک اروپایی علیه آمریکا تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از اوتاوا، امانوئل مکرون روز جمعه و در آستانه آغاز نشست گروه هفت، از تشکیل 'جبهه مشترک اروپایی' مقابل همتای آمریکایی اش سخن به میان آورد. 
رئیس جمهوری فرانسه گفت: ' با توجه به مواضع آمریکا، قاعدتا باید سایر کشورهای گروه، جبهه مشترک اروپایی تشکیل دهند. 
خبرگزاری فرانسه افزود: رئیس جمهوری فرانسه این سخنان را قبل از شرکت در جلسه ای با حضور صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و نخست وزیر جدید ایتالیا و تعدادی دیگر از مسئولان اتحادیه اروپا، به زبان آورد.
رئیس جمهوری فرانسه تشکیل این جلسه را قبل از افتتاح رسمی نشست گروه هفت در ایالت کانادایی کبک خواستار شده بود. 
روز گذشته (پنجشنبه) نیز یک مقام بلندپایه دولت کانادا به خبرگزاری فرانسه گفت: پاریس و اتاوا با تشکیل شورای دفاعی مشترک، روابط نظامی خود را تقویت می کنند.
این مقام که به نامش اشاره ای نشده است، در این باره گفت: شورای دفاعی مشترک کانادا و فرانسه اواخر سال 2018 تشکیل خواهد شد و از وظایف آن هماهنگی بیشتر ارتش دو کشور خواهد بود.
این مقام بلندپایه دولت اتاوا تصریح کرد، نام دقیق این گروه'شورای همکاری فرانسه – کانادا در زمینه دفاعی' خواهد بود و تشکیل این شورا، امکان افزایش عملیات مشترک نظامی دو کشور را فراهم می کند.
نشست گروه هفت قدرت اقتصادی جهان قرار است روزهای جمعه و شنبه در ایالت 'کبک' کانادا برگزار شود.
نخست وزیر کانادا پیشتر پیش بینی کرد که نشست آینده گروه هفت به دلیل مواضع اخیر آمریکا در اعمال تعرفه های سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای مختلف، دشوار خواهد بود.
گروه 7، نشست وزیران اقتصاد هفت کشور بزرگ صنعتی است که در سال 1975 با حضور شش کشور آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا تشکیل شد و پس از آن کانادا به عنوان هفتمین کشور به آن ها پیوست.

منبع: ایرنا