کدخبر: ۲۱۸۷۸۲ لینک کوتاه

پمپئو: ترامپ ضمانت‌های امنیتی لازم را به کره شمالی می‌دهد

اقتصادنیوز: وزیر خارجه آمریکا بر این باور است که دونالد ترامپ حاضر است تا ضمانت‌های امنیتی لازم را به کره شمالی بدهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، خبرگزاری یونهاپ نوشت، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنانی گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده حاضر است تا در صورتی که کره شمالی اقداماتی را برای برچیدن برنامه تسلیحات اتمی اش انجام دهد، ضمانت های امنیتی را به پیونگ یانگ ارائه دهد.

وی در عین حال افزود: کاهش تحریم های بین المللی تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که خلع سلاح کامل هسته ای کره شمالی انجام شود.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فونیکس تی وی هنگ کنگ در آستانه دیدار تاریخی ترامپ و رهبر کره شمالی ، اظهار داشت: ترامپ با شفافیت کامل اعلام کرده است که آماده ارائه ضمانت های امنیتی به کره شمالی و برقراری روابط گرم با کره شمالی است و در مقابل خواستار اتخاذ اقدامات قاطع از سوی پیونگ یانگ و خلع سلاح شبه جزیره کره است.

وی در ادامه افزود: زمان بندی و روش اجرای دقیق خلع سلاح شبه جزیره کره هنوز مورد توافق واقع نشده است ولی رئیس جمهور آمریکا قصد دارد کار بزرگی انجام دهد. تصور می کنم رهبر کره شمالی نیز آماده انجام چنین کار بزرگی است.

گرچه رهبر کره شمالی بارها آمادگی خود را برای خلع سلاح اعلام کرده است ولی بسیاری از تحلیلگران و ناظران سیاسی نسبت به این مساله شک و تردید جدی دارند که کره شمالی حاضر شود همه تسلیحات اتمی اش را تسلیم کند. کره شمالی برای توسعه برنامه تسلیحات هسته ای دهه ها زمان صرف کرده است.

پامپئو گفت: نسبت به نتایج نشست بین رهبران آمریکا و کره شمالی امیدوار هستم.

وی حاضر نشد درباره جزئیات این نشست صحبت کند. پامپئو همچنین حاضر نشد درباره زمان دقیق خلع سلاح اتمی کره شمالی اظهار نظر کند.

نشست رهبران آمریکا و کره شمالی قرار است ساعت 9 صبح سه شنبه به وقت محلی در هتل کاپلا واقع در جزیره سنتوسای سنگاپور برگزار شود.

ترامپ اعلام کرده است که احتمال برگزاری نشست های بعدی با رهبر کره شمالی وجود دارد و این مساله بستگی زیادی به نتایج نشست روز سه شنبه خواهد داشت.