کدخبر: ۲۱۸۷۸۶ لینک کوتاه

واکنش رهبر طالبان به آتش‌بس یک طرفه دولت افغانستان

اقتصادنیوز: پس از اعلام آتش بس یک طرفه از سوی دولت وحدت ملی افغانستان ، گروه طالبان نیز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که بر اساس دستور رهبر این گروه نیروهایشان در سه روز تعطیلات عید فطر تمام حملات خود را متوقف خواهند کرد و آتش بس اعمال می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «ذبیح الله مجاهد» یکی از سخنگویان گروه طالبان صبح شنبه با انتشار اطلاعیه ای در صفحه اجتماعی اعلام کرد که این دستور به تمام جنگجویان این گروه ابلاغ شده و در 3 روز عید تمام حملات آنها متوقف خواهد شد.

گروه طالبان در این فرمان نظامیان خارجی را از این آتش بس استثنا کرده و افزوده است که حملات علیه آنها با تمام قدرت ادامه خواهد یافت.

در این اطلاعیه همچنین اشاره شده است که مقامات ارشد گروه طالبان در باره زندانیانی که در اختیار دارند خواستار گزارش شده اند تا اگر زندانیان ضمانت دهند که در آینده دیگر علیه طالبان فعالیت نکنند در باره آزادی آنها تصمیم گیری شود.

در پی فتوای جمعی بیش از دو هزار تن از عالمان دینی افغانستان که در گردهمایی دوشنبه 14 خرداد ماه جاری در کابل صادر شد و در آن تداوم جنگ و خونریزی در افغانستان و حملات انتحاری و انفجار میان مردم بی دفاع حرام خوانده و به طرف های درگیر پیشنهاد داده شد تا به حرمت ماه مبارک رمضان به آتش بس تن دهند، دولت افغانستان در لبیک به این پیشنهاد آتش بس یک جانبه ای را با طالبان اعلام کرد.

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه گذشته در پیام کوتاه تصویری که در صفحه اجتماعی خود منتشر کرد، زمان اجرای این آتش ‌بس موقت را از روز 27 ماه مبارک رمضان تا پنج روز بعد از عید فطر اعلام کرد. 

وی در این پیام گفت که به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دستور داده می‌ شود که هرگونه حملات تهاجمی خود را علیه طالبان مسلح افغان متوقف کنند.

وی در عین حال به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داد که علیه تروریست های داعشی، القاعده و دیگر شبکه‌های تروریستی خارجی حملات ‌شان را ادامه دهند.

این اقدام دولت افغانستان برای آتش بس از سوی اتحادیه اروپا، نیروهای ناتو ، ایران و روسیه مورد استقبال قرار گرفت.

در بیانیه ای که روز جمعه سفارت ایران در کابل در همین ارتباط منتشر کرد، آمده است : جمهوری اسلامی ایران به صورت اصولی از اعلام آتش ‌‌بس توسط رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان، به عنوان اقدامی سازنده و گامی مهم در مسیر دستیابی به صلح حمایت می کند.

نماینده اتحادیه اروپا و نماینده روسیه در امور افغانستان و فرمانده آمریکایی نظامیان ناتو در افغانستان هم از دیگر مراجع بین المللی هستند که حمایت خود را از آتش بس موقت دولت افغانستان در برابر طالبان اعلام کرده و از آن به عنوان نقطه آغازی برای شروع مذاکرات صلح نام برده اند.

دولت افغانستان در 9 اسفند ماه سال 1396 نیز بسته پیشنهادی جامعی را برای ترغیب گروههای طالبان به پیوستن به روند مذاکرات صلح ارائه کرد که تاکنون پاسخ مثبتی دریافت نکرده است و به جای آن طالبان اواخر فروردین ماه سال جاری از شروع عملیات های بهاری خود در سراسر این کشور خبر داد.