کدخبر: ۲۱۹۵۴۵ لینک کوتاه

جامعه نیاز به تعطیلات روزهای شادمانی دینی دارد

اقتصادنیوز: رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به نزدیکی عید سعید فطر گفت: تمرکز تعطیلات مذهبی بر روزهای شادمانی دینی، نظیر عید فطر می تواند در تبلیغ دین و تزریق نشاط به جامعه موثر باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای شصت و نهمین جلسه شورا با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و فرارسیدن عید فطر  گفت: روزجمعه، عید سعید فطر است، عید روزه داران، عیدی که خداوند به مناسبت آن، به اندازه تمام بندگانی که در کل ماه رمضان و شبهای قدر مورد بخشش قرار گرفته اند، می بخشد، عیدی که با سنت زیبای دادن فطریه و نماز وحدت بخش عید فطر از برجسته ترین نمادهای سنت اسلامی است.

وی ادامه داد: نماز عید فطر موعدی است که تمام کدورتها، اختلافات و کینه ها، باید جای خود را به برادری، محبت و مودت بدهد، به خاطر داریم که در سال ۱۳۸۸ و در اوج بحران داخلی و اختلافات سیاسی، مقام معظم رهبری، در خطبه نماز عید فطر، کلیدواژه ماندگار جذب حداکثری و دفع حداقلی را مطرح کردند و بر حفظ حقوق شهروندان جامعه در برابر سخت ترین اتهامات تاکید کردند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان این اظهارات تاکید کرد: بی مناسبت نیست رسانه ملی به جای بازخوانی اختلافات سیاسی و دامن زدن به تنشها، اینگونه اظهارات تاریخی و وحدت بخش امام خمینی و رهبر معظم انقلاب را بازخوانی و یادآوری کند.

وی همچنین تعطیلات عید فطر را فرصتی برای شادابی شهروندان دانست و افزود: با اقدام مناسب مجلس شورای اسلامی، یک روز بر تعطیلی عید فطر افزوده شد.

محسن هاشمی در ادامه به تاثیرات تعطیلات و ارتباط آن با بهره وری مدیریت شهری به نکاتی اشاره داشت و گفت: اگرچه تعطیلات رسمی در ایران، ۲۷ روز در سال غیر از آخر هفته ها، شامل ۶ روز تعطیلات ملی، ۴ روز تعطیلات انقلابی و ۱۷ روز تعطیلات مذهبی می باشد اما بدلیل چینش و کارکرد نامناسب این تعطیلات دست کم، معادل آن نیز به عنوان بین التعطیلی یا الحاقی، در فعالیت دستگاه های اجرایی اختلال به وجود می آید و عملا دو ماه را از دست می دهیم، اگر هزینه جاری شهرداری تهران را ماهیانه هزار میلیارد تومان در نظر بگیریم، دست کم هزار میلیارد تومان در سال به دلیل عدم استفاده درست و ساماندهی تعطیلات اتلاف می شود.

وی در ادامه یادآور شد: از ۲۷ روز  تعطیل، غیر از ۵ روز تعطیل نوروز، بیش از نیمی از تعطیلات به مناسبت عزاداری است که در اکثر آنها، بسیاری از شهروندان تهرانی با تعطیل کردن روز قبل یا بعد، به سفرهای تفریحی می روند، یعنی نه تنها فلسفه تعطیلی برای برگزاری مراسم عزاداری محقق نشده بلکه بر کاهش بهره وری، تصادفات و آلودگی محیط زیست و اتلاف وقت مردم در ترافیک هم منجر می شود در حالیکه اگر اکثر این روزهای عزاداری تعطیل نباشد، می توان با برگزاری مراسم عزاداری رسمی در ادارات، مدارس و دانشگاه ها و بازار، تکریم بهتری از اهل بیت کرد.

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به طرح ساماندهی تعطیلات مجلس شورای اسلامی که چند سال است در دست رسیدگی است گفت: در این طرح حذف تعطیلی ۱۲ فروردین و ۱۵ خرداد از تعطیلات انقلابی، ۲۹ اسفند از تعطیلات ملی و مختص کردن تعطیلی شهادت برخی ائمه به قم و مشهد قید شده است که هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی با بیان تجربه سایر کشورهای اسلامی در تمرکز تعطیلات مذهبی بر روزهای شادمانی دینی، نظیر عید فطر اظهار داشت:  تمرکز تعطیلات بر روزهای شادمانی دینی می تواند در تبلیغ دین و تزریق نشاط به جامعه موثر باشد که امیدواریم با به نتیجه رسیدن این موضوع، افزایش  بهره وری در مجموعه کشور به ویژه مدیریت شهری محقق شود.