کشف بیش از دو تن انواع مخدر از اطراف مدارس در سال گذشته

کدخبر: 220974
اقتصادنیوز : رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از کشف بیش از دو تن انواع مواد مخدر از اطراف مدارس در سال گذشته خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سردار مسعود زاهدیان در نشست خبری صبح امروز خود اظهارکرد: پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در راستای اقدامات پیشگیرانه خود در سال گذشته، بیش از ۵۰۰ مدرسه در سراسر کشور را که در مناطق آلوده قرار داشتند شناسایی کرده و در همین راستا از اطراف این مدارس بیش از ۲۰۰۰ کیلوگرم انواع موادمخدر را کشف و ضبط کردند.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح دستگیری معتادان متجاهر و پاکسازی آنان از اطراف مدارس نیز اجرا شده است، افزود: برای امسال نیز ۲۰۰۰ مدرسه هدفگذاری شده است.

زاهدیان تاکید کرد: این کشفیات داخل مدارس نبوده بلکه در اطراف مدارس بوده است.

بیشترین مواد کشف شده در اطراف مدارس

زاهدیان درباره بیشترین مواد کشف شده در اطراف مدارس نیز گفت: انواع قرص ها، گل، ماری جوانا و حشیش از انواع مواد کشف شده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا همچنین در ادامه از کشف ۷۱۳ تن انواع مواد مخدر در سال گذشته از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: این کشفیات نسبت به مدت مشابه سال قبل‌تر خود افزایشی ۱۴ درصدی داشته است. همچنین مجموعه کشفیات مواد مخدر در سال گذشته ۸۰۸ تن بوده که منهای ۷۱۳ تنی که از سوی ناجا کشف شد مابقی آن از سوی عوامل سپاه، گمرک، پست و ... کشف شده است.

زاهدیان با بیان اینکه پلیس برای مبارزه با مواد مخدر تمرکز خود در مرز و همچنین مرزهای دریایی را افزایش داده است،‌ گفت: در سال گذشته طبق اعلام سازمان ملل متحد بیش از ۹۰۰۰ تن انواع مواد مخدر در افغانستان کشف شده است که البته تخمین ما این است که حدود ۱۰ هزار تن کشفیات مواد مخدر در افغانستان بوده است.

وی با بیان اینکه در هر نقطه‌ای از جهان که ناامنی وجود داشته باشد تولید مواد مخدر نیز افزایش می‌یابد ادامه داد: به نظر می‌رسد که با توجه به روند رو به رشد افزایش کشف مواد مخدر طی سال‌های اخیر وضعیت در افغانستان وخیم‌تر نیز بشود. به طوریکه در سال ۲۰۰۱ آمار کشفیات تریاک در افغانستان ۱۸۵ تن بود اما امروز به بیش از ۹۰۰۰ تن رسیده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تاکید بر اینکه امروز بیش از ۷۵ درصد از کشفیات مواد مخدر در مرزهای شرقی و استان‌های منتهی به مرز انجام می‌شود، گفت: همچنین بیش از ۷۰ درصد کشفیات ما نیز با اقدامات و اشراف اطلاعاتی صورت می‌گیرد و خوشبختانه زیرساخت‌ها و امکانات اطلاعاتی ما نیز امکانات خوبی است.

زاهدیان با بیان اینکه امروزه بخش عمده‌ای از درآمدهای ناشی از قاچاق مواد مخدر برای داعش، طالبان و گروه‌های اینچنینی هزینه می‌شود، گفت: سهم زیادی از این درآمدها صرف توسعه این گروه‌ها می‌شود.

افزایش تولید هروئین و مرفین در افغانستان

وی از افزایش تولید هروئین و مرفین در افغانستان نیز خبر داد و گفت: کشفیات ما نیز موید این نکته است که تولید هروئین در افغانستان افزایش داشته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اشاره به اسیدهایی که برای ساخت هروئین و مرفین لازم است، گفت: این اسیدها در اختیار کشورهای صنعتی است و خرید و فروش آن باید با مجوز انجام شود. حالا معلوم نیست که چطور این مواد به افغانستان می‌رسد.

زاهدیان با بیان اینکه ۶.۶ میلیارد دلار گردش مالی تولید تریاک در افغانستان است، گفت: طبق آمارهای سازمان ملل حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد درآمد ناخالص ملی افغانستان مربوط به تست تریاک است.

وی در بخش دیگری از سخنانش از کشورهای مقصد قاچاق مواد مخدر در مبارزه با این پدیده شوم انتقاد کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از کشورهایی که مقصد قاچاق مواد مخدر هستند اراده مناسبی برای برخورد با مواد مخدر ندارند و ایران به تنهایی با قاچاق مبارزه می‌کند.

زاهدیان افزود: البته جمهوری اسلامی وظیفه اخلاقی و انسانی خود را در مقابله با مواد مخدر و جلوگیری از گسترش اعتیاد چه در داخل و چه در خارج از مرزهای خود می‌دانست.

دستگیری 106 نفر از عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر

رئیس پلیس پایتخت برخورد با سرشبکه‌های اصلی مواد مخدر را جزو اولویت‌های پلیس دانست و گفت: در سالی که گذشت 106 نفر از عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر از سوی عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی دستگیر شده و به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی تمرکز بر شبکه‌های توزیع محلی مواد مخدر را از دیگر اولویت‌های پلیس در سال جاری برشمرد و تصریح کرد: این موضوع به شکلی ویژه از سوی پلیس در حال پیگیری است و برخورد با خرده فروشان مواد مخدر با شدت تمام انجام خواهد شد.

وی درباره جمع‌آوری معتادان متجاهر نیز گفت: در سال گذشته شاهد افزایش 10 درصدی جمع‌آوری معتادان متجاهر بودیم به طوریکه بیش از 47 هزار معتاد متجاهر جمع‌آوری و به مراکز بازپروری و ترک اعتیاد معرفی شدند و اگر ظرفیت‌های لازم برای جمع‌آوری معتادان فراهم باشد همانطور که بارها نیز گفته‌ایم آمادگی داریم تا ظرف مدت 72 ساعت تمامی معتادان متجاهر را از سطح پاتوق‌ها و نقاط آلوده جمع‌آوری کنیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی پلیس در حوزه بین‌الملل اظهار کرد: خوشبختانه ملاقات‌های متعددی با روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر کشورهایی از جمله ایتالیا، ترکیه و ... داشته‌ایم و امروز می‌توان گفت که جمهوری اسلامی نقش موثر و پررنگی در مبارزه با مواد مخدر را در سطح جهان بر عهده دارد و حضور ما در اجلاس‌های مختلف حضوری تعیین کننده و محوری است.

وی همچنین از رصد فضای مجازی و سودجویان این فضا خبر داد و گفت: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر با همکاری پلیس فتا نسبت به رصد فضای مجازی و برخورد با افرادی که اقدام به توزیع مواد مخدر در این فضا می‌کنند اقدام کرده و تا کنون با مواردی از جمله چندین باند نیز برخورد شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آمارهای مربوط به دستگیری دانش آموزان معتاد و نظایر آن نیز اظهار کرد: چنین مواردی وجود دارد اما تعداد آن بسیار بسیار اندک و محدود است و اغلب افرادی که تحت این عنوان دستگیر می‌شوند گرچه تعدادشان بسیار بسیار محدود است اما همین افراد نیز عمدتا در مدرسه نبوده و از مدرسه به دلیل مصرف مواد مخدر اخراج شده‌اند.

انهدام 13 آشپزخانه خانگی تولید شیشه

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در پاسخ به سوالی درباره فعالیت آشپزخانه‌های تولید مخدر شیشه اظهار کرد: آشپزخانه‌ها معمولا در نقاط پرت و دورافتاده‌ای فعالیت می کنند تا شناسایی نشوند. با این وجود پلیس با رصد اطلاعاتی که داشته موفق شد تا 13 آشپزخانه خانگی تولید شیشه در سراسر کشور را منهدم کند.

زاهدیان در بخش دیگری از سخنان خود به شهدای مبارزه با مواد مخدر ناجا اشاره کرد و گفت: در سال گذشته 16 نفر از همکاران ما در راه مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیدند که از این تعداد 6 نفر مربوط به پلیس مبارزه با مواد مخدر بوده و مابقی مربوط به مرزبانی، پلیس پیشگیری و ... بوده است.

زاهدیان همچنین درباره بیشترین مواد مخدر کشف شده در کشور نیز گفت: تریاک، حشیش، مرفین، هروئین و شیشه از جمله بیشترین مواد مخدر ترک شده در کشور است.

حذف اعدام از مجازات قاچاقچیان مواد مخدر کار پلیس را بیشتر کرد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در پاسخ به سوال ایسنا درباره آمارهای مربوط به کشفیات و دستگیری‌های پلیس پس از اجرای قانون حذف اعدام از مجازات قاچاقچیان مواد مخدر اظهار کرد: قاچاقچیان خودشان را با قانون تنظیم می‌کنند و مثلا اگر بگوییم که حمل بیشتر از 100 کیلوگرم مواد مخدر مجازات اعدام دارد آنها 99 کیلو و 800 گرم مواد مخدر را قاچاق می‌کنند تا از شر اعدام خلاص شوند.

وی ادامه داد: پس از اجرای این قانون در بحث مبارزه با مواد مخدر حال پلیس سخت‌تر شد و آمارها نشان می‌دهد که در سال گذشته تعداد دستگیری‌های ما نسبت به سال قبل‌تر 9 درصد افزایش داشته است.

زاهدیان با بیان اینکه امیدواریم که نسبت به این قانون بازنگری صورت بگیرد گفت: جا دارد که این مسئله مجددا بررسی شده و هنگامی که بناست کل قانون مبارزه با مواد مخدر مورد بازنگری قرار بگیرد این بخش از آن نیز مورد بازنگری قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مذاکره با طالبان در امر مبارزه با مواد مخدر نیز تصریح کرد:‌ این موضوع مربوط به الان نیست و در هر دوره‌ای سیاست‌ها متفاوت است. در سالیان قبل در این زمینه متناسب با شرایط همان زمان صحبت‌هایی شده بود.

زاهدیان در پاسخ به سوالی دیگر درباره تامین مالی قاچاق مواد مخدر و نقش کشورهای غربی نیز گفت: غربی‌ها که در مورد FATF چنین فشارهایی را وارد می‌کند خوب است که در مورد این مسائل نیز شفاف سازی کند. من این سوال را مطرح می‌کنم که چطور وقتی که 1000 دلار به حساب دانشجویی در یک کشور اروپایی واریز می‌شود تمام مسیر پول را بررسی می‌کنند اما در این مورد چه اقداماتی انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره ورود بذر مخدر گل به کشور اظهار کرد: بذر این مخدر از اروپا وارد کشور می‌شود و من با این تعبیر که عده‌ای بگویند مزرعه گل داریم مخالفم و اصلا چنین چیزی صحیح نیست. در هر نقطه که به شکل محدود نیز چنین گیاهی کشت شود قطعا ما با آن برخورد خواهیم کرد.

وی درباره افزایش قیمت شیشه و سه برابر شدن آن نیز گفت: سه برابر شدن قیمت این ماده را نمی‌توان تایید کرد اما قیمت آن بیش از دو برابر افزایش یافته است.

تیتر یک
  • روسیه جای چین در تولید طلا را می گیرد

    بنابر اظهارات ایلان ماسک تسلا قصد فروش بیت کوین‌های خود را ندارد و به محض دسترسی به منابع انرژی پایدار برای استخراج…

از دست ندهید
بلیط هواپیما