کدخبر: ۲۲۲۳۴۰ لینک کوتاه

واکنش سفیر فرانسه در اسرائیل نسبت به اعتراضات ایران

اقتصادنیوز؛ سفیر فرانسه در تل‌آویو درباره اعتراضات در ایران و برخی لفاظی‌ها درباره لزوم تغییر نظام ایران گفت: این تنها ملت ایران است که باید سرنوشت خودش را مشخص کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «هلن لوگال» سفیر فرانسه در فسلطین اشغالی در گفت‌وگوی با نشریه عربستانی «ایلاف» به تشریح مواضع این کشور در قبال فلسطین، برجام، سوریه و ... پرداخت.

وی گفت کشورش پیام‌هایی از سوی اسرائیل به طرف‌های عربی به ویژه لبنان  منتقل کرده است.

لوگال در ادامه افزود اگر فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به راه‌حلی درباره راهکار دو دولتی برسند، فرانسه دو سفارت در قدس (های شرقی و غربی) تاسیس خواهد کرد.

وی سپس از موضع مخالف کشورش در قبال خروج آمریکا از برجام انتقاد و تأکید کرد فرانسه به گفت‌وگوی خود با ایران برای رسیدن به راه‌حلی در این موضوع ادامه خواهد داد، او  ادامه داد مستنداتی که بنیامین نتانیاهو از برنامه هسته ای ایران ارائه داد «جدید» نبود.

خانم لوگال درباره اعتراضات در ایران و برخی لفاظی‌ها درباره لزوم تغییر نظام ایران گفت: این تنها ملت ایران است که باید سرنوشت خودش را مشخص کند.

وی درباره مسأله سوریه ابراز خوش‌بینی نکرد اما تأکید کرد، زمان کار جدی میان همه از جمله رژیم صهیونیستی برای حصول راه‌حل سیاسی در سوریه رسیده است، مهم نیست چه کسی رئیس‌جمهور باشد، مهم این است که ملت سوریه خود انتخاب کند.

لبنان

لوگال درباره لبنان گفت: ما در این باره هشدارها و پیام‌هایی از اسرائیل دریافت می‌کنیم و این پیام‌ها را به پاریس منتقل می‌کنیم، فرانسه نیز با همه صحبت می‌کند و تصمیم می‌گیرد به برخی کشورها بگوید: به آنچه اسرائیلی‌ها به ما می‌گویند نگاه کنید، چیز‌هایی وجود دارد که ممکن است منجر به جنگ شود و شما باید به این موضوعات توجه کنید.

وی افزود، بسیار اتفاق افتاده که صهیونیست‌ها درباره لبنان بویژه خط آبی و مرزهای دریایی با فرانسه صحبت کرده‌اند و این پیام‌ها به دولت لبنان منتقل شده است.

ایران

لوگال به سوال ایلاف مبنی بر اینکه «فرانسه علیه تصمیم دونالد ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای با ایران ایستاد، به نظر شما اکنون چه اتفاقی می‌افتد» پاسخ داد: معتقدیم این توافق با ایران در همه موارد خوب است، همیشه این را می‌گوییم، رئیس‌جمهور ما (امانوئل ماکرون) نیز همین را گفت. ما به توافقی با چهار رکن نیاز خواهیم داشت که یکی از آنها برنامه جامع اقدام مشترک است همانگونه اکنون اینگونه است.

وی ادامه داد: رکن دوم گفت‌وگو با ایران در برنامه موشک‌های بالستیک و رکن سوم صحبت در خصوص اقدامات ایران در منطقه است؛ اما رکن چهارم بحث درباره پس از سال 2025 است، اینکه بعد از پایان برنامه جامع اقدام مشترک چه اتفاقی رخ خواهد داد؛ بنابراین صحیح است که ما به توافقی با چهار رکن نیاز داریم و ما به این برنامه کاری پایبند خواهیم بود (جزئیات بیشتر).

ایلاف پرسید «برخی کشورهای می‌گویند باید کاری برای تغییر نظام در ایران انجام داد، آیا با این موضوع موافقتید» ، لوگال پاسخ داد: هیچ کسی نمی‌تواند نظام را از خارج تغییر دهد، نمی دانم این هدف کسی باشد یا نه، هدف ما نیست؛ این تنها ملت ایران است که باید تعیین کند در آینده می‌خواهد چه کاری انجام دهد.

فلسطین

ایلاف در پرداخت به فلسطین از «معامله قرن» (طرح پیشنهادی آمریکا برای صلح) آغاز کرد، لوگال در این باره گفت: ما می‌دانیم ترامپ در آغاز انتخابش است و می‌خواهد معامله‌ای میان اسرائیل و فلسطین پیشنهاد دهد، معتقدیم آمریکایی‌ها بازیگری مهم میان طرفین و پایان نزاع است و ما از این ایده حمایت می‌کنیم.

وی سپس تصریح کرد: با فلسطینی‌ها در این باره صحبت کرده‌ایم آنها درباره این طرح بسیار نگران هستند و معتقدم این بسیار مهم است که آمریکایی‌ها به نقش خود دراین مسأله ادامه دهند.

سفیر فرانسه در خصوص انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اعلام کرد، پاریس همان زمان گفته این اقدام آمریکا خوب نبوده است زیرا اگر واشنگتن می خواهد میانجی بیطرفی باشد نباید قبل از بحث و مذاکره، گام‌های یکجانبه بردارد. اگر زمانی توافقی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها انجام شود فرانسه دو سفارت (در قدس شرقی و غربی) خواهد داشت.

راهپیمایی‌های بازگشت

خانم لوگال درباره کشتارهای رژیم صهیونیستی در راهپیمایی‌های بازگشت در مرز نوار غزه گفت: معتقدم اسرائیل حق دفاع از خودش را دارد اما شیوه او در برخورد باتظاهرات‌کنندگان باید متناسب باشد ، آنچه ما به خصوص در «14 می» (روز انتقال سفارت آمریکا) دیدیم «نامناسب» بود. من اعتقاد دارم می‌توان بدون اینکه دیگران را بکشی از خودت دفاع کنی.

سوریه

ایلاف در ادامه پرسید «اکنون برخی توافق‌ها درباره جنوب سوریه در حال اتفاق است، آیا فرانسه در آن نقشی دارد» گفت: ما هیچ نقش مستقیمی نداریم. ایلاف ادامه داد « اما شما نیروهایی در سوریه دارید» لوگال پاسخ داد: ما نقشی کلی در سوریه داریم زیرا همانگونه که می‌دانید هدف اول ما، نبرد با داعش است.

وی سپس بر لزوم حصول راه‌حل در سوریه تأکید کرد و گفت : مهم این است که چهارچوبی سیاسی اتخاذ شود، در این صورت ، قانون اساسی و انتخابات نیز خواهد بود و این ملت سوریه است که مشخص می‌کند چه کسی رهبرش باشد؛ مهمتر از نام رئیس‌جمهور (چه کسی رئیس‌جمهور سوریه شود) برای ما آغاز اتخاذ چارچوب سیاسی است. 

ایلاف ادامه داد« آمریکایی‌ها، روس‌ها و فرانسوی‌ها هر کدام چیزی می‌خواهند و به نظر نمی‌رسد که اکنون این ملت سوریه باشد که تصمیم می‌گیرد؛ در حال حاضر چه کسی به بشار اسد کمک می‌کند؟ روس‌ها و ایرانی‌ها؛ آیا اینطور نیست؟

لوگال پاسخ داد: چند مکان است که در آن درباره وضعیت سوریه بحث و رایزنی می‌شود، آنچه اکنون تلاش می کنیم آن را انجام دهیم هماهنگی میان آنها با این هدف است که با یکدیگر مذاکره و صحبت کنند. رئیس‌جمهور ما اخیرا برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به این کشور رفت و گفت‌وگوهای مستقیمی با رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ داشت همانگونه که گفت‌وگوهایی با رئیس‌جمهور ایران «حسن روحانی» و اسرائیل و دیگران داشته است.

سفیر فرانسه در پایان گفت به نظر می‌رسد همه طرف‌ها در آینده سیاسی سوریه، منفعتی دارند؛ وی سپس در پاسخ به این سوال که آیا پیش‌بینی می‌کند مسأله سوریه  و فلسطین به زودی حل شود یا خیر، اظهار نظری نکرد.