کدخبر: ۲۲۴۱۷۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هایکو ماس: اروپا نمی‌تواند همه خسارت‌های وارد بر ایران را جبران کند

اقتصادنیوز؛ وزیر خارجه آلمان گفت: قدرتهای جهانی تلاش می‌کنند تا ایران را متقاعد کنند که لغو برجام به اقتصاد این کشور بیشتر ضربه خواهد زد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ هایکو ماس وزیر خارجه آلمان که برای نشست ایران و کشورهای دیگر طرف توافق هسته ای در وین به سر میبرد به خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا نمی‌تواند همه خساراتی که با خروج شرکتها از ایران به وجود می‌آید را به طور کامل جبران کند. 

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با وزیر خارجه چین در وین نیز تاکید کرد که مسکو و پکن به دنبال حفظ توافق هسته ای و اجرای کامل آن هستند.

نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه بدون آمریکا با حضور وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ ساعت ۱۱ امروز جمعه به وقت وین (۱۳:۳۰ به وقت تهران) در هتل «پله کوبورگ» شهر وین برگزار می‌شود.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران بدین منظور بامداد امروز در رأس هیأتی از جمله لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، تخت روانچی معاون سیاسی رئیس جمهور و سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه وارد وین شد.

پیش از خروج آمریکا از برجام دو دور نشست کمیسیون در سطح وزرا در نیویورک برگزار شده بود.

تا قبل از خروج آمریکا از توافق وین یازده دور نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل برگزار شد. بعد از خروج ترامپ از توافق وین، یک دور نشست در سطح معاونان در تاریخ چهارم خرداد سالجاری در وین برگزار و نشست کارشناسی کمیسیون نیز 17 خرداد در تهران برگزار شد.

محمد جواد ظریف امروز در جمع خبرنگاران گفت: آنچه که انتظار داریم این است بسته ای که ارائه می دهند، تعهدات مجموعه کشورهای باقیمانده از 1+5 یعنی چین، روسیه و سه کشور اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس) و اتحادیه اروپا تعهداتی باشد که حقوق مردم ایران از برجام را چه حقوق اقتصادی و چه سایر حقوقشان را تامین کند.

وی اضافه کرد: برجام منحصرا حقوق اقتصادی برای ایران ایجاد نکرده و در حوزه هسته ای و همچنین سیاسی اقداماتی را پیش بینی کرده که باید توسط طرف های دیگر انجام می شده است، خیلی از این اقدامات به خصوص در حوزه اقتصادی اقداماتی بود که منوط به برداشتن تحریم های آمریکا بود و اکنون که این تحریم ها بر اثر اقدامات غیرقانونی آمریکا  بازگشت کرده، لازم است که سایر اعضای برجام به عنوان مسئولیت مشترکی که داشتند، جبران کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آنچه که ما توقع داریم این است که حقوق مردم ایران دیده شود، البته اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام از ریز توقعاتمان اطلاع دارند و باید ببینیم این انتظارات جمهوری اسلامی که انتظارات به حق است را مورد توجه قرار می دهند.

ظریف گفته بود که قبل از نشست کمیسیون مشترک ملاقات های دوجانبه و همچنین اجلاس مدیران سیاسی و معاونان برای آماده سازی جلسه وزرا برگزار خواهد شد.