کدخبر: ۲۲۴۲۱۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آلمان: برجام اروپا را امن‌تر می‌کند

اقتصادنیوز؛ حساب توئیتری وزارت خارجه آلمان به نقل از هایکو ماس نوشت: توافق هسته‌ای با ایران اروپا را امن‌تر می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان گفت این کشور همکاری‌ها با سایر طرف‌های برجام برای حفظ توافق هسته‌ای برجام بعد از خروج آمریکا از آن را ادامه می‌دهد. 

حساب کاربری وزارت خارجه آلمان در توئیتر به نقل از «ماس» نوشت: «توافق هسته‌ای با ایران اروپا را امن‌تر می‌کند. ما با فرانسه، انگلیس، چین، روسیه، ایران و اتحادیه برای حفظ این توافق همکاری می‌کنیم.»

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

«حسن روحانی» بعد از خروج آمریکا از برجام گفت در صورتی که ایران در هفته‌های آینده به این نتیجه برسد که با همکاری پنج کشور دیگر می‌تواند به خواسته‌های خود در برجام برسد اجرای این توافق هسته‌ای را ادامه خواهد داد.