کدخبر: ۲۲۷۹۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
رسانه های روسیه: ترامپ بلوف می زند

رسانه های روسیه: ترامپ بلوف می زند

اقتصادنیوز :سخنان تهدید آمیز«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران در رسانه های روسیه بازتاب گسترده داشت و به عقیده رسانه ها تهدیدهای رئیس جمهوری ایالات متحده توخالی و بلوف است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رسانه های روسیه در بازتاب اخبار مربوط به اظهارات ترامپ و پمپئو علیه ایران به نظرات و ارزیابی های کارشناسان روس استناد کردند.

** آمریکا تنها با تسلط بر ایران می تواند روسیه را با تحریم بمباران کند

در گزارش اسپوتنیک روسی به نقل از لئونید کروتاکوف استاد علوم سیاسی دانشگاه مالی تحت نظارت دولت روسیه گفته شد: با وجود تمام پیشرفت های اقتصادی، بدون منابع هیدروکربن هیچ موتور ماشینی کار نمی کند و دستگاه های برقی هم از جمله کولر با توجه به اینکه با برق کار می کنند و بخش عمده نیروی برق در نیروگاه های حرارتی تولید می شود، از کار می افتند.

استاد دانشگاه روس یادآورشد: در جهان سه صادر کننده عمده مواد هیدروکربنی وجود دارد که شامل روسیه، ایران و عربستان سعودی می شود.

رسانه روسی افزود: در شرایط کنونی که آمریکا سعی می کند ساختار جهانی جدیدی را بنا کند، آنها از نظر سیاسی فقط یکی از این سه مرکز را کنترل می کنند به همین دلیل توسعه روابط روسیه و ایران برای ایالات متحده خوشایند نیست. 

استاد دانشگاه مالی تحت نظارت دولت روسیه خاطرنشان کرد: آمریکا نمی تواند بدون کنترل بر ایران، روسیه را در مخمصه بیاندازد و به همین دلیل هدف آنها درهم شکستن مقاومت ایران و کنترل بر این کشور است. 

وی افزود: پس از این موفقیت، آمریکا می تواند روسیه را تحریم باران کرده و صادرات نفت و گاز آن را متوقف کرده و کاهش بوجود آمده را با افزایش صادرات مواد هیدروکربنی ایران جبران کند. 

**آمریکا و کره شمالی شرایط بدتری داشتند 

شبکه تلویزیونی راشاتودی نیز به هشدار رئیس جمهوری ایران به آمریکا و پاسخ ترامپ به اظهارات روحانی اشاره کرد و گفت: احتمال دارد در آینده نزدیک دیداری بین مقام های ارشد ایران و آمریکا همانطور که میان آمریکا و کره شمالی رخ داد برگزار شود.

ولادیمیر یورتایف عضو جامعه ایرانشناسان اروپایی روسیه در گفت وگو با راشاتودی گفت: ما شاهد بودیم که چگونه ترامپ با کره شمالی کار کرد و به یاد داریم که این وضعیت منجر به دیدار بین سران دو کشور شد هر چند که اظهارات دو طرف در مساله شبه جزیره کره به مراتب خصمانه تر بود.

یورتایف که از استادان دانشگاه دوستی ملل مسکو است، شیوه های کار ترامپ را کهنه خواند و افزود: چرا نباید شیوه کنونی ترامپ درباره ایران را به عنوان آزمایش پر برای نگاشتن بر کاغذ تلقی کرد که پیش از دیدار سران ایران و روسیه انجام گرفت. 

**بازی آمریکا در زمین ایران احمقانه است

روزنامه اینترنتی وزگلیاد در مقاله ای با اشاره به تهدید امروز ترامپ علیه ایران نوشت: هنوز تهدید وی علیه ایران در سطح تهدید صرف است.

در مقاله به نقل از میخائیل کروتیخین کارشناس آشنابه امور ایران آمده است: اگر مسائلی در تردد تانکرهای نفتکش در خلیج فارس بروز کند در آن صورت می توان گفت تا چه اندازه بر بازار جهانی نفت تاثیر می گذارد.

کارشناس روس ادامه داد: ترامپ هر چقدر هم که ایران را تهدید به تهاجم نظامی یا مداخله مسلحانه کند، من باور نمی کنم.

وی افزود: ما شاهد هستیم که رهبری ایران هشدار داده که نباید با دم شیر بازی کرد. 

وزگلیاد به نقل از کروتیخین افزود: این بازی احمقانه است و ماجراجویی نظامی است که پیامدهای غیرقابل پیش بینی با ابعاد جهانی در پی خواهد داشت.

کارشناس روس یادآورشد:معتقدم کار به آن مرحله نخواهد کشید چرا که ایران برای دفاع از خود آمادگی دارد، علاوه بر آن برای بستن تنگه هرمز که یک سوم نفت مصرفی جهان از آن عبور می کند، زحمتی نخواهد داشت. 

**میان تمایل و اقدام آمریکا فاصله زیادی وجود دارد 

آژانس خبری ناواستنوی فرونت در گزارشی نوشته واسیلی اوساچوف کارشناس روس امور خاورمیانه به بررسی و ارزیابی هشدار رئیس جمهوری ایران به آمریکا و پاسخ توییتری ترامپ به آن پرداخت.

اوساچوف یادآورشد: بیانیه توییتری غیر رسمی است و در واقع ابراز موضع توام با احساس است و در مورد ترامپ بدون نوشتن در توییتر هم رفتار احساساتی معلوم است. 

وی افزود: با این وجود ترامپ یک شخص بلندپایه و رهبر یک قدرت اتمی است و توجه به موضع وی لازم است.

رسانه روسی نوشت: بیانیه توئیتری ترامپ یک بار دیگر از تمایل کاخ سفید برای کنترل بر جهان ازجمله روسیه و چین گواهی می دهد، اما تمایل داشتن یک چیز است و واقعیت ها می تواند چیز دیگری باشد.

اوساچوف افزود: امروز حداقل دو تشکیلات سیاسی و اقتصادی وجود دارد که در آینده می تواند آمریکا و متحدانش در پیمان ناتو را شکست دهد( این پیروزی حتما در عرصه اقتصادی نیست). این سازمان ها شامل بریکس و سازمان همکاری شانگهای است.

کارشناس روس به توانمندی عظیم بریکس اشاره کرد که مجموع توانمندی اقتصادی اعضای آن به حدود 16 هزار میلیارد دلار می رسد و این سازمان می تواند در برابر هر فشار خارجی مقاومت کرده و ضربات مرگباری به آمریکا به عنوان مبتکر این فشارها وارد کند.

آژانس خبری روسی به روابط خوب ایران با اعضای بریکس و سازمان شانگهای و عضویت ناظر در این سازمان منطقه ای اشاره کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا یکشنبه‌ شب به وقت محلی در صفحه توئیتر شخصی خود با حروف بزرگ در واکنشی انفعالی به هشدارهای همین روز روحانی رئیس جمهوری ایران که تاکید کرده «آمریکایی ها باید خوب بفهمند صلح با ایران مادر صلح ها و جنگ با ایران مادر جنگ هاست'، نوشته بود: هرگز و هیچگاه دوباره آمریکا را تهدید نکنید.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام توئتیری خود با خشم افزود: ما کشوری نیستیم که گفته های خشونت آمیز شما را تحمل کنیم.

روحانی رئیس جمهوری ایران روز گذشته (یکشنبه) در همایش روسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه، با بیان این نکته که توطئه آخر آمریکا، تلاش برای خسته کردن ملت ایران است، تصریح کرد: بدانید، ملت ایران آقاست و هرگز نوکر کسی نخواهد شد.

وی با یادآوری اینکه «تنگه های زیادی داریم، تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست»، افزود که قادر نیستید ایرانیان را علیه امنیت و منافع ایران تحریک کنید.

رئیس جمهوری کشورمان افزود: به ملت ایران اعلام جنگ می کنید و دم از حمایت می زنید؟ در همه منطقه پهن شده اید، معنای حرف هایتان را بفهمید.