صادرات نفت عربستان از باب‌المندب از سر گرفته شد

کدخبر: 230305
اقتصادنیوز؛ عربستان سعودی که در پی حمله نیروهای یمنی به تنگه باب‌المندب صادرات نفت خود از این تنگه را متوقف کرده بود اعلام کرد که صادرات نفت خود از طریق مسیر کشتیرانی استراتژیک تنگه باب المندب در دریای سرخ را ازسرگرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ عربستان سعودی صادرات نفت خود از طریق این مسیر را در ۲۵ ژوییه پس از اینکه دو نفتکش سعودی هدف حمله حوثی‌های یمن قرار گرفتند، متوقف کرد.

در بیانیه وزارت انرژی عربستان اعلام شد که صادرات نفت از این مسیر روز شنبه ازسرگرفته شد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در بیانیه وزارت انرژی اظهار کرد: تصمیم برای حمل نفت از طریق تنگه باب المندب پس از اینکه رهبری ائتلاف اقدامات لازم را برای حمایت از کشتی‌های دولت‌های این گروه بکار بست، گرفته شد.

 شرکت نفتی آرامکو در بیانیه ای اعلام کرد این شرکت به دقت شرایط را رصد کرده و وضعیت جاری را هماهنگ با نهادهای مربوط ارزیابی کرده و اقدامات ضروری را برای اطمینان از ایمنی بکار می‌گیرد.

یمن که به مدت سه سال است هدف حملات ائتلاف به رهبری عربستان قرار دارد، در دهانه جنوبی دریای سرخ واقع شده که یکی از مهمترین مسیرهای تجاری در دنیا برای نفتکش‌ها است. این نفتکش‌ها زمانی که از خاورمیانه به سوی کانال سوئر می‌روند، از نزدیکی سواحل یمن عبور می‌کنند.

عمده صادرات که از طریق کانال سوئز و خط لوله سومد انجام می‌گیرد نیز از تنگه باب المندب عبور می‌کند.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حدود ۴.۸ میلیون بشکه در روز نفت و فراورده های نفتی در سال ۲۰۱۶ از طریق این آبراه به اروپا، آمریکا و آسیا حمل شدند.

تنگه باب المندب که دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می‌کند، تنها ۲۰ کیلومتر وسعت دارد و صدها کشتی که از آن عبور می‌کنند را به اهداف آسانی تبدیل می‌کند.

حوثی‌های یمن پس از تصمیم عربستان برای توقف حمل نفت از این مسیر در ۳۱ ژوییه اعلام کرد حملات در دریای سرخ به مدت دو هفته برای حمایت از تلاش‌های صلح متوقف خواهد شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما