کدخبر: ۲۳۲۸۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
سفر رئیس سازمان اطلاعات مصر به تلاویو

سفر رئیس سازمان اطلاعات مصر به تلاویو

اقتصاد نیوز: روزنامه الحیاة نوشت، رئیس سازمان اطلاعات مصر در تلاش برای دستیابی به توافق در خصوص چهار پرونده به تل‌آویو سفر کرد، در حالی که قصد دارد به همین منظور به رام الله نیز سفر کند. این در حالی است که گروه‌های فلسطینی برای بررسی پرونده آتش‌بس در قاهره هستند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، منابع آگاه فلسطینی به روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة گفتند، عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر به منظور بررسی جزئیات تقریبا نهایی شده چهار پرونده یعنی توافق بر سر آتش‌بس در غزه، اجرای طرح‌های انسانی در این باریکه، مذاکرات غیرمستقیم اسرائیل با حماس برای تبادل اسیران و موافقت با آشتی ملی روز چهارشنبه به تل‌آویو سفر کرد.

این منابع افزودند، کامل به زودی به رام الله می‌رود تا با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دیدار کند و موافقت او را هم درباره این چهار پرونده بگیرد.

کامل در حالی به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده که دو هیئت عالی رتبه حماس و جهاد اسلامی و هیئت‌هایی از گروه‌های کوچک فلسطینی دیگر به مصر رفته‌اند.

دو هیئت عالی رتبه از دو جبهه خلق و دموکراتیک امروز (پنجشنبه) وارد قاهره می‌شوند. حماس همچنین منتظر ورود هیئت فتح نیز است.

یک منبع فلسطینی دیگر گفت، احتمالا توافق آتش‌بس در حضور تمامی گروه‌ها طی فردا (جمعه) در قاهره اعلام شود.

سفر کامل در حالی است که عزام الاحمد، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) و عضو کمیته مرکزی فتح خشم قاهره را برانگیخته چراکه توافق آتش‌بس احتمالی با اسرائیل را خیانت به ملت فلسطین و پرونده ملی آن توصیف کرد اما بعدا حرف‌هایش را اصلاح کرد و گفت: توافق‌ آتش‌بس باید ملی باشد نه حزبی.

الاحمد به رادیو صدای فلسطین گفت، آنچه در جریان است مذاکرات نیست بلکه همایشی برای اعلام توافق است.

وی تصریح کرد: من به طرف مصری گفتم که شورای مرکزی از اعلام آتش‌بس که اسرائیل مقدمات اجرای آن را فراهم می‌کند، اجتناب می‌کند. رهبران فلسطینی وقتی برای این جشنواره‌ها و همایش‌های بی‌فایده ندارند و همانطور که می‌دانید تمامی گروه‌ها در این توافق مشارکت ندارند. ما اسامی گروه‌هایی را می‌بینیم که اصلا قبلا آنها را نشنیده‌ بودیم.

الاحمد تاکید کرد: موضع ساف این است که هر توافق آتش‌بسی باید به اسم سازمان آزادیبخش فلسطین همانند وقایع بعد از حمله اسرائیل به غزه در سال ۲۰۱۴ در زمینه آشتی باشد.

الاحمد یادآور شد: دیدارهای دیگری اخیرا برگزار شد و با سند مصر که از سه نکته صحبت می‌کند یعنی آتش‌بس، آشتی و پروژه‌ها تعامل مثبتی وجود داشت.

شبکه الجزیره نیز گزارش داد، حماس روز چهارشنبه اعلا کرد، هیئتی از رهبران حماس در مصر درباره آتش‌بس با اسرائیل مذاکره می‌کنند.

موسی ابومرزوق، عضو دفتر سیاسی حماس گفت: هیئت حماس در قاهره با گروه‌های مختلف مقاومت برای توافق بر سر موضعی ملی درباره آتش‌بس با اسرائیل دیدار می‌کند.

حماس در بیانیه‌اش نیز آورده است، صالح العاروری، نایب رئیس دفتر سیاسی حماس سلسله دیدارهایی با گروه‌های فلسطینی که به قاهره رفته‌اند، داشت. در این دیدارها اوضاع حیاتی غزه، آتش‌بس و آشتی ملی بررسی شد.

مذاکرات امروز نیز با هدف تحقق خواسته‌های ملت فلسطین و تمرکز بر وحدت و حفظ مقاومت و حقوق فلسطینی‌ها ادامه خواهد داشت.