کدخبر: ۲۳۳۳۰۰ لینک کوتاه

»حسین موسویان» در گفت‌وگو با «رادیو کالیفرنیا»؛

در ایران رهبری تصمیم گیرنده نهایی است/ مذاکرات پشت پرده‌ای با آمریکا وجود ندارد

اقتصادنیوز؛ حسین موسویان، دیپلمات پیشین کشورمان و سفیر سابق ایران در آلمان در گفت‌وگو با رادیو کالیفرنیا به پرسش‌هایی درباره برجام و تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا پاسخ داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ سید حسین موسویان در گفت‌وگو با «رادیو کالیفرنیا» تاکید کرد که «اگر آمریکا واقعا مایل به گفت‌وگو با ایران است باید برجام را اجرا کند.»

حسین موسویان در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ایران از خروج یکجانبه آمریکا از برجام متعجب شد؟، پاسخ داد: از ابتدای مذاکرات هسته‌ای، ایران در مورد پایبندی آمریکا به تعهداتش مظنون بود. رهبر عالی ایران از همان ابتدایی که با مذاکرات موافقت کردند، مکرر اعلام کردند که به آمریکا نمی‌شود اعتماد کرد و آمریکا اهل عمل به تعهداتش نیست. مقامات دولت آمریکا مکررتاکید می‌کردند که موضوع هسته‌ای ایران، تهدید اول امنیت ملی آمریکاست. با این وجود آمریکا درحالی توافق هسته‌ای را نقض کرد که برای اولین بار مذاکرات در سطح وزرای خارجه ایران و آمریکا صورت گرفت، توافق جامعی برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران حاصل شد ، همه قدرت‌های جهانی در این توافق حضور داشتند و ایران هم طبق گزارشات مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهداتش عمل کرد.

حسین موسویان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پاکستان و اسرائیل بمب هسته‌ای دارند اما خلع سلاح را نمی‌پذیرند، خاطرنشان کرد: پاکستان درخاورمیانه نیست. اسرائیل هم قطعنامه عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح هسته‌ای را پذیرفته است. اسرائیل ایران را در موضوع هسته‌ای متهم می‌کند درحالیکه ایران هم عضو ان پی تی است، هم بمب هسته‌ای ندارد، برجام را کامل اجراء کرده و آژانس بین المللی انرژی هسته ای هم صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است. متقابلا اسرائیل تنها کشور دارنده سلاح هسته ای در خاورمیانه است که در پنجاه سال گذشته قطعنامه های مکرر سازمان ملل در مورد عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح هسته‌ای را زیر پا گذاشته است. آمریکا به جای تحریم ایران، باید اسرائیل را برای عدم اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل مجازات کند نه ایرانی که عضو معاهده ان پی تی است و بمب هسته‌ای ندارد.

حفظ برجام دشوار است

موسویان درباره حفظ برجام میان ایران و سایر کشورهای باقیمانده گفت: حفظ برجام دشوار خواهد بود چون آمریکا برجام و قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین‌المللی را نقض و بدتر از آن سایر کشورها را نیز برای نقض برجام تحت فشار قرار داده است. طبق برجام هر شش قدرت جهانی ملزم به تسهیل تجارت با ایران است. اروپا، روسیه و چین مصمم به حفظ برجام هستند اما اعمال تحریم‌های ثانویه و فرامرزی آمریکا، درآینده نزدیک برجام با بحران بزرگی روبرو خواهد کرد.

وی همچنین درباره نقش چین در حفظ برجام گفت: تجربه گذشته نشان داده که چین نقش کلیدی دارد. در دولت قبل که ایران تحت بدترین تحریم‌های سازمان ملل و چند جانبه قرار گرفت، اروپا عمده سهم خود در تجارت با ایران را از دست داد متقابلا چین سهم بزرگی در اقتصاد ایران کسب کرد.

موسویان افزود: در عین حال شرایط در دوره دولت آقای روحانی متفاوت‌تر خواهد بود چون در این دوره ایران قطعنامه سازمان ملل را اجرا و آمریکا نقض کرده است و از نظر جامعه جهانی در این ماجرا ایران بازیگرخوب و آمریکا بازیگر بد است. لذا باوجودی‌که شرایط بسیار پیچیده شده است شانس حفظ برجام وجود دارد.

در ایران مقام معظم رهبری تصمیم گیرنده نهایی است همانطور که در آمریکا ترامپ تصمیم گیرنده نهایی است

موسویان در بخش دیگری از گفت‌وگو با رادیو کالیفرنیا گفت:  در ایران مقام معظم رهبری تصمیم گیرنده نهایی است همانطور که در آمریکا ترامپ تصمیم گیرنده نهایی است. با این تفاوت که اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا بیش از اختیارات رهبر عالی ایران است. در جریان مذاکرات هسته‌ای، رهبر عالی ایران اعلام کرد که اگر توافقی صورت گیرد و آمریکا به تعهداتش عمل کند، زمینه برای گفت‌وگو راجع به سایر مسائل همچون موضوعات منطقه باز خواهد شد. اگر آمریکا واقعا مایل به گفت‌وگو با ایران است باید برجام را اجرا می‌کرد، اما اکنون با نقض برجام برای جامعه جهانی ثابت شد که اصولا سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست چون هر رئیس‌جمهوری می‌تواند توافقات و تعهدات بین‌المللی رئیس‌جمهور قبلی را لغو کند.

اگر آقای ترامپ واقعا خواستار گفت‌وگوست باید ابتدا برجام را کامل اجرا کند

موسویان درباره احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا تصریح کرد: اگر آقای ترامپ واقعا خواستار گفت‌وگوست باید ابتدا برجام را کامل اجرا کند و احترام به قطعنامه سازمان ملل را نشان دهد. این مسیر ممکن است راه گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه را باز کند. گفت‌وگو و همکاری این دو قدرت می‌تواند به صلح و ثبات وحل بحران‌های منطقه کمک کند. بحران جنگ و تروریسم و کشورهای به گل نشسته، گریبانگیر خاورمیانه شده و این منطقه را در آستانه سقوط قرارداده است. چه بخواهیم یا نخواهیم ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای و آمریکا به عنوان قدرت جهانی در مورد مسائل منطقه نقش مهم دارند و همکاری آنها ‌می‌تواند به صلح و ثبات کمک کند. البته فراموش نکنیم که بخش مهمی از بحران‌های منطقه حاصل جنگ عربی -عربی است. کشورهای عربی و ناتو مشترکا به لیبی حمله و آن را بی‌ثبات کردند. عربستان و امارات با کمک آمریکا به یمن حمله نظامی کردند. صدام به کویت حمله کرد. عربستان و امارات دنبال ساقط کردن حکومت بحرین هستند. لذا واقعیت این است که کشورهای عربی باعث ایجاد بحران و بی‌ثباتی در کشورهای عربی هستند لاکن ایران را متهم می‌کنند.

ناکارآمدی‌های بزرگ سیستم داخلی ایران همچون فساد عامل اصلی مشکلات اقتصادی ایران است

حسین موسویان درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر ایران گفت: تحریم‌های جدید آمریکا مطمئنا به ایران خسارت خواهد زد اما این تحریم‌های آمریکا عامل همه مشکلات اقتصادی امروز ایران نیست. ناکارآمدی‌های بزرگ سیستم داخلی ایران همچون فساد عامل اصلی مشکلات اقتصادی ایران است. در عین حال سیاست تحریم‌های آمریکا موجب تغییر رژیم در ایران نخواهد شد. تحریم‌های آمریکا در چهل سال گذشته با هدف تغییر رژیم در ایران بوده و شکست خورده ضمن اینکه ایران امروز از متحدین آمریکا در منطقه باثبات تر و قدرتمندتر است. لذا سیاست ترامپ در مورد تحریم و فشار هم همچون سیاست دولت‌های آمریکا در چهل سال گذشته شکست خواهد خورد. بهتر است که آقای ترامپ از برجام به عنوان مدل دیپلماسی برای حل سایر بحران‌های منطقه استفاده کند.

گفت‌وگوی پشت پرده‌ای وجود ندارد

موسویان در پایان درباره گفت‌وگوی پشت پرده ایران و آمریکا گفت: وزیر خارجه ایران چند روز قبل گفت که کشورهای عمان و سوئیس تمایل به میانجیگری دارند اما تا آنجایی که او مطلع است، گفت‌وگوی پشت پرده‌ای وجود ندارد.