کدخبر: ۲۳۴۶۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
​رهبر مخالفان روسیه دستگیر شد

​رهبر مخالفان روسیه دستگیر شد

اقتصادنیوز : آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت روسیه توسط ماموران امنیتی درمسکو دستگیر شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، «کرا یارمیش» سخنگوی بنیاد مبارزه با فساد مالی که «آلکسی ناوالنی» ریاست آن را برعهده دارد در توییتر خود نوشت: ناوالنی را امروز هنگام خروج از خانه دستگیر کردند. 

وی افزود: ماموران امنیتی بدون هیچ گونه توضیحی، ناوالنی را در نزدیکی خانه خود دستگیر کردند و گوشی تلفن همراه وی را گرفتند. 

یارمیش اظهار داشت: در زمان حاضر ناوالنی در مرکز پلیس ناحیه دانیلوفسکی مسکو بازداشت است.

 ناوالنی پنجشنبه گذشته فراخوانی برای اعتراض به لایحه قانون جدید بازنشستگی داده بود.

وی در فیلمی که در یوتیوب منتشر شده است از هواداران خود خواست که روز نهم ماه سپتامبر (18 شهریور) روز برگزاری انتخابات استانداران و شهرداران مناطق مختلف روسیه در مسکو دست به تجمع اعتراضی بزنند.

ناوالنی در فیلم خود دولت روسیه را به فریب دادن مردم این کشور متهم کرد و افزود: مردم که دهها سال برای بازنشستگی هزینه پرداخت کرده اند، همینک متوجه شده اند که دولت بودجه برای پرداخت مستمری بازنشستگی ندارد.

مجلس دومای روسیه روز 19 ماه جولای (28 تیر ماه) در شور اول موافقت اولیه خود را با قانونی اعلام کرده که به تدریج سن بازنشستگی را از 60 به 65 سال برای مردان و از 55 به 63 سال برای زنان افزایش می دهد. 

مطرح شدن این قانون با اعتراضات گسترده در محافل سیاسی روسیه مواجه شده و حتی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بر لزوم دقت بیشتر در این عرصه تاکید کرده است. 

صدها نفر در مسکو و چند شهر دیگر روسیه در روزهای ششم و هفتم مرداد ماه گذشته در اعتراض به تلاش دولت برای افزایش سن بازنشستگی در این کشور تظاهرات کردند. 

پوتین در همین حال به تازگی با اشاره به کاهش شمار جمعیت فعال کاری روسیه که مالیات می پردازند آن را مساله ای برای سیستم بازنشستگی و کاهش درآمد این نظام عنوان کرد. 

وی تغییرات در ساختار بازنشستگی روسیه را اجتناب ناپذیر خواند.

برگزاری همه پرسی دراین خصوص از جمله برنامه های مخالفان این طرح است که در حال طی کردن مراحل قانونی برای آن هستند.