چه کسی جانشین مک کین می‌شود؟ +گزینه‌ها

کدخبر: 234775
اقتصادنیوز: در پی مرگ جان مک کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، گمانه‌زنی‌ها بر سر انتخاب جانشین برای وی شدت گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وبسایت وُکس نوشت، «جان مک‌کین»، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آریزونا بامداد امروز (یکشنبه) در 81 سالگی درگذشت. اما پس از پایان سوگواری برای جان مک کین، مسلما توجه همگان به این مسئله جلب می‌شود که چه کسی در مجلس سنا جایگزین او خواهد شد؟

جان مک‌کین، خلبان سابق نیروی دریایی آمریکا، اسیر جنگی در دوران جنگ ویتنام و نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، 30 سال به عنوان سناتور در آمریکا شناخته می‌شد. «داگ دوسی»، فرماندار کنونی آریزونا از نظر قانونی وظیفه دارد کرسی‌های خالی این ایالت را در مجلس سنای آمریکا پُر کند و بنابراین باید یک جایگزین برای جان مک‌کین انتخاب کند. داگ دوسی هر کسی را انتخاب کند تا سال 2020 در این سمت باقی خواهد ماند.

فرماندار آریزونا تاکنون هیچ اشاره‌ای به اینکه قصد دارد چه کسی را برای این سمت انتخاب کند، نکرده است. بر اساس قانون آریزونا، او باید کسی را انتخاب کند که همانند مک‌کین عضو حزب جمهوری‌خواه باشد.

با مرگ مک‌کین برتری جمهوری‌خواهان در برابر دمکرات‌ها در مجلس 100 نفره سنای آمریکا به حداقل ممکن (50 به 49) کاهش یافت. اگر او قبل از سی‌ام ماه می سال جاری (حدود 3 ماه پیش) از نمایندگی استعفا داده بود، کرسی او در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که ماه نوامبر برگزار خواهد شد به رای گذاشته می‌شد. اما از آنجایی که از تاریخ 30 می چند ماه گذشته است، اکنون داگ دوسی باید یک جانشین برای او انتخاب کند. سناتور «جف فلیک» هم پیشتر اعلام بازنشستگی کرده است. این بدان معناست که به زودی 2 کرسی از آریزونا در مجلس سنا خالی خواهد شد.

روزنامه «آریزونا ریپابلیک» فهرستی از نامزدهای احتمالی برای جایگزینی جان مک‌کین را جمع آوری کرده که به شرح زیر است:

سیندی مک کین: این زن 64 ساله همسر جان مک‌کین و آموزگار است. وی ممکن است بتواند میراث همسرش را ادامه دهد.

کیرک آدامز: رئیس ستاد «داگ دوسی» و همچنین یک قانونگذار سابق آمریکا است. این مرد 45 ساله در سال 2012 در انتخابات کنگره شرکت کرد و البته شکست خورد.

باربارا برت: این زن 67 ساله رئیس شرکت فضانوردی ایرواسپیس و سفیر سابق آمریکا در فنلاند است. او نخستین زن جمهوری‌خواه است که در سال 1994 برای سمت فرمانداری آریزونا نامزد شده بود.

جان کیل: این مرد 76 ساله از سال 1995 تا 2013 در کنار جان مک‌کین به عنوان سناتور در مجلس سنا حضور داشت.

روزنامه آریزونا ریپابلیک همچنین اسامی تعدادی از افراد دیگر که احتمال انتخاب آنها کمتر از بقیه است را گردآوری کرده که از جمله آنها می‌توان به «کارین تیلور»، رئیس شرکت آریزونا استراتجیز، «جان شادگ»، نماینده سابق جمهوری‌خواه، «الین کلین»، خزانه‌دار آریزونا و «مت سالمون»، نماینده سابق جمهوری خواه اشاره کرد.

به نوشته وکس، این نخستین بار در بیش از 100 سال گذشته در آمریکاست که یک فرماندار باید جانشینی برای یکی از کرسی‌های خالی مجلس سنا انتخاب کند. 

جان مک‌کین که یک سناتور ضدایرانی محسوب می‌شد، بامداد امروز (یکشنبه) در 81 سالگی درگذشت. وی روز جمعه اعلام کرده بود قصد دارد به روند درمان بیماری سرطان مغز -که بیش از یک سال با آن دست و پنجه نرم کرد- پایان دهد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما