کدخبر: ۲۳۵۳۶۲ لینک کوتاه

تلاش عراق برای تعامل مالی با ایران

&#۰۳۹;حیدر العبادی&#۰۳۹; نخست وزیر عراق گفت که کشورش قصد دارد هیاتی را برای انجام تفاهم بر سر تعاملات مالی با ایران راهی آمریکا کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، العبادی عصر سه شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود پس از نشست هیات دولت عراق همچنین از تشکیل یک کمیته عالی به ریاست رئیس کل بانک مرکزی عراق برای نوع تعامل با تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داد. 

وی گفت: عراق با تحریم های اقتصادی علیه هر کشوری که باشد موافق نیست و این موضع راهبردی دولت است.

نخست وزیر عراق دربخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: با شرکت زیمنس آلمان برای توسعه بخش انرژی در عراق و رساندن سطح تولید برق به میزان مطلوب و تامین برق 24 ساعته برای شهروندان به توافق رسیدیم. 

وی میزان کنونی تولید برق در کشورش را 16 هزار مگاوات عنوان کرد.

عراق در فصل گرما که مصرف برق به اوج خود می رسد، به 23 هزار مگاوات در ساعت برق نیاز دارد که به دلیل عدم تامین این مقدار، با مشکل جدی قطع مکرر و طولانی برق و در نتیجه خشم و انزجار عمومی مواجه می شود. 

مشکل برق در عراق در طول سه سال گذشته عامل از سرگیری تظاهرات گسترده مردمی نسبت به وضعیت بد معیشتی بوده است. 

العبادی ابراز امیدواری کرد که فراکسیون اکثریت که دولت آینده کشور را انتخاب خواهد کرد هر چه زودتر تشکیل شود تا زمینه تامین خواسته های مردم و منافع کشور فراهم شود. 

رهبر ائتلاف انتخاباتی النصر همچنین خواستار استفاده نکردن از ابزارهای غیر قانونی و غیر اخلاقی از جمله تهدید و فشار در این زمینه شد. 

نخست وزیر عراق همچنین در خصوص بحران آب و شوری آن در بصره که در روزهای اخیر صدها نفر را مسموم و راهی بیمارستان کرده است، گفت: هیات دولت اقدامات لازم در این زمینه را مورد بررسی قرار داده است. 

وی در عین حال یادآور شد که مشکل شوری آب در شط العرب یک مساله تازه نیست و به چندین دهه قبل بازمی گردد اما کمی بارش در فصل گذشته بر دامنه مشکل افزوده است.