کدخبر: ۲۳۵۳۷۱ لینک کوتاه

افزایش فشار برای استعفای پاپ

پس از اینکه سفیر سابق واتیکان در آمریکا انگشت اتهام را علیه شخص پاپ بلند کرد و خواستار استعفای رهبر مذهبی کاتولیک ها شد، فضای واتیکان ناگهان سنگین شده و صحبت از اپوزیسیون داخلی می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سر اسقف 'کارلو ماریا ویگانو' سفیر سابق واتیکان در آمریکا با انتشار بیانیه ای 11 صفحه ای درباره سوء استفاده های جنسی در کلیسا، خواستار استعفاء پاپ شد. برای کلیسای کاتولیک زمان پاسخ به این سوال رسیده است که آیا شهادت سراسقف ویگانو، نخستین گام برای پشت کردن به پاپ است یا اینکه تنها مربوط به یک مورد می شود. 

برخی ها صحبت از اپوزیسیون در داخل واتیکان می کنند. فضای واتیکان نیز ناگهان سنگین شده است. شاید ترس از کنترل های داخلی باعث شده تا کسی در واتیکان مایل به صحبت کردن در این باره نباشد اما فشارها برای استعفای پاپ افزایش یافته است. 

موردی که ویگانو به آن اشاره کرد، نشان دهنده یک سیستم پوششی برای حفظ آبروی سیستم کلیسا است و اینکه کاردینال ها هنوز موفق به اخراج عناصر فاسد نشده اند. این موردی است که پاپ به سختی می تواند آن را نادیده بگیرد، چرا که مستقیما بر روی آبروی کلیسا تاثیر می گذارد.

ویگانو در این بیانیه با اشاره به مورد یک کاردینال همجنس باز بنام 'مک کاریک'، سران واتیکان در 20 سال اخیر را متهم کرد و افزود : مقامات واتیکان از سال 2000 میلادی از اتهامات علیه مک کاریک که در پایان همان سال به مقام سراسقفی واشنگتن و در سال بعد توسط پاپ ژان پل دوم به مقام کاردینالی رسید، اطلاع داشتند و همه می دانستند که او در خانه ساحلی خود با طلاب جوان کاتولیک همخواب می شد. 

ویگانو که در سال 2011 به عنوان سفیر واتیکان به واشنگتن اعزام شد، در این بیانیه و در مخالفت با پاپ فرانسیس از او خواست تا استعفاء دهد زیرا به گفته وی ، پاپ تحریم های پنهانی علیه کاریک را لغو کرد. 

ویگانو در این بیانیه به شایعاتی اشاره کرد که در 2 ماه اخیر در رسانه های ضد پاپ و سنت گرا آمریکایی و اروپایی منتشر شد. به نوشته وی شکایات مربوط به سال 2000 همراه با شهادت های کتبی علیه کاریک که دائماً توسط سفارت واتیکان در واشنگتن به واتیکان ارسال می شد، نادیده گرفته شده است. 

ویگانو همه تقصیرات را بر گردن 'آنجلوسودانو' نخست وزیر وقت واتیکان و معاون او 'لئوناردو ساندری' رئیس مجمع کلیساهای شرق، انداخت زیرا آنها بر سوء استفاده های جنسی کاریک سرپوش گذاشتند. 

وی همچنین در ادامه بیانیه نوشت : در سال 2006 دو یادداشت درباره کاردینال کاریک تهیه کرده و آنها را برای رئیس خودم در واتیکان که در آن زمان کاردینال ' تارچیزیو برتونه' نخست وزیر واتیکان بود ، ارسال کردم. 

این در حالی که کاردینال برتونه متهم شده بود که از ارتقاء مقام بسیاری از روحانیون همجنس باز در دولت واتیکان و در کلیسای کاتولیک حمایت می کرد. 

در پایان سر اسقف ویگانو به دیدار خصوصی خود با پاپ در ژوئن سال 2013 اشاره کرد و اظهار داشت که در پاسخ به سئوال پاپ در خصوص کاردینال کاریک ، به وی گفت که پرونده ای پر از اتهامات در مورد نامبرده در مجمع امور اساقفه وجود دارد. 

از سویی پاپ فرانسیس روز یکشنبه به هنگام بازگشت از دوبلین پایتخت ایرلند، در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد بیانیه ویگانو اظهار داشت: از شما درخواست می کنم که با دقت این نامه را مطالعه کنید و با بلوغ حرفه ای خود آن را مورد قضاوت قرار دهید. این را صادقانه می گویم. این بیانیه را به دقت بخوانید و خودتان قضاوت کنید. من یک کلمه هم در این باره نمی گویم. فکر می کنم این بیانیه به خودی خود روشن باشد. 

پاپ در پایان نهمین دیدار جهانی (کاتولیکی) خانواده که در ایرلند برگزار شد، در مراسم عبادی در پارک بزرگ شهر دوبلین، بار دیگر بخاطر سوء استفاده های جنسی برخی اعضاء کلیسا در ایرلند تقاضای عفو کرد و گفت: برای سوء استفاده از قدرت و سوء استفاده جنسی در ایرلند تقاضای عفو می کنیم و بخاطر کسانی که در کلیسا با سکوت خود، دردهای افراد بسیاری را پنهان کردند، تقاضای عفو می کنم. 

پاپ همچنین به دیدار خصوصی روز شنبه خود با 8 قربانی سوء استفاده های جنسی اشاره کرد و افزود: این جنایات را در محضر خداوند قرار داده و امیدوارم که خدا این حالت شرمندگی و ندامت را همچنان حفظ کرده و افزون نماید تا دیگر هرگز اینگونه اعمال صورت نگرفته و عدالت برقرار شود. 

وی ادامه داد: برای افرادی که با سوء استفاده از کودکان، آنها را به کار کشیدند، تقاضای عفو می کنم. برای همه دفعاتی که کلیسا از قربانیان هرگونه سوء استفاده ای، در جستجوی عدالت و درک حقیقت نبوده، تقاضای عفو می کنم. بخاطر اینکه برخی از مقامات کلیسا مسئولیت این وضعیت را بر عهده نگرفته و سکوت کرده اند، تقاضای عفو می کنیم .