کدخبر: ۲۴۰۲۹۶ لینک کوتاه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد؛ آمار بالای کشتار غیرنظامیان توسط ائتلاف آمریکایی در سوریه

اقتصادنیوز؛ بر اساس گزارش جدید دیده‌بان حقوق بشر سوریه، حداقل ۲۸۳۲ نفر از شهروندان غیرنظامی سوری که نیمی از آنان زنان و کودکان بوده‌اند، در حملات ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا کشته شده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن در گزارش جدید خود اعلام کرده است که ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا تا کنون حداقل ۱۷۰ بار اقدام به بمباران و حملات مرگبار به مناطق مسکونی و غیرنظامی سوریه کرده است.

در گزارش جدید دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین گفته شده است که از زمان آغاز حملات ائتلاف آمریکایی ضد داعش در سوریه از سپتامبر ۲۰۱۴ تا کنون، حداقل ۲۸۳۲ نفر از شهروندان غیرنظامی سوری که نیمی از آنان زنان و کودکان بوده‌اند، کشته شده‌اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه در این گزارش آمار قربانیان زن را ۶۱۷ نفر و قربانیان کودک را ۸۶۱ نفر بر اثر حملات ائتلاف ضد داعش عنوان کرده است.

براساس این گزارش در دوره اواباما ۹۷۶ نفر و در دوره کمتر از دوساله دونالد ترامپ ۱۸۵۶ شهروند سوری در حملات ائتلاف آمریکایی جان خود را از دست داده‌اند.

در این گزارش بیشترین تعداد قربانیان غیرنظامی مرتبط با حملات صورت گرفته در جریان عملیات شهر رقه می‌باشد و گفته شده از میان ۱۷۰ حمله صورت گرفته به مناطق غیرنظامی حداقل ۱۰۸ حمله آن در رقه صورت گرفته است.

بخش قابل توجه گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه آن جاست که در آن با ارائه مستنداتی از ۱۵۶ حمله صورت گرفته به مناطق مسکونی تحت عنوان قتل عام غیرنظامیان در عملیات ائتلاف بین‌المللی نام می‌برد واقدام به تشریح مستند این عملیات می‌کند.

دیده بان حقوق بشر سوریه به عنوان سازمانی غیردولتی و مستقر در لندن، گروهی وابسته به معارضان سوری است.

ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به سرکردگی امریکا از سپتامبر ۲۰۱۴ با طرح ادعای مبارزه با داعش عملیات نظامی خود را در بخش‌هایی از عراق و سوریه آغاز کرد.

با توجه به این که اقدامات ائتلاف آمریکایی ضدداعش در سوریه بدون کسب مجوز از دولت مرکزی دمشق صورت گرفت، به اعتقاد کارشناسان بین‌المللی این عملیات فاقد مشروعیت قانونی و حقوقی است و از آن تحت عنوان نقض حاکمیت دولت مستقل سوریه یاد می‌شود.