کدخبر: ۲۴۱۱۷۳ لینک کوتاه

عذاب وجدان موسس واتس اپ !

اقتصاد نیوز:طی مصاحبه ای که اخیرا موسس واتس اپ، داشته وی گفته که احساس می کند با فروش این پیام رسان به فیسبوک، در واقع حریم خصوصی کاربران را فروخته است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از دیجیاتو، در سال 2014 بود که فیسبوک واتس اپ را به مبلغ حیرت انگیز 22 میلیارد دلار خرید. بعد از نهایی شدن قرارداد، اکتون بارها از تاثیری که فیسبوک بر واتس اپ گذاشته ابراز ناخشنودی کرده است.

اکنون به نشریه فوربز می گوید که با مدیران فیسبوک اختلاف نظرهای فراوان در زمینه راه های کسب درآمد از واتس اپ دارد. البته برایان اکتون تنها کسی نیست که چنین نظری دارد و یان کوم، موسس دیگر واتس اپ هم با مدل تجاری تبلیغات هدف گذاری شده فیسبوک مخالف بوده است. مدل تبلیغاتی فیسبوک به تبلیغ دهندگان اجازه می دهد از اطلاعات شخصی در راستی هدف گذاری مخاطبانی خاص استفاده کنند. گفتنی است که این اختلافات در نهایت بالا گرفت و به جدایی اکتون از واتس اپ در سال 2017 و سپس جدایی یان کوم منجر شد.

فیسبوک هنوز پاسخی رسمی به صحبت های اکتون نشان نداده اما دیوید مارکوس، یکی از مدیران ارشد فیسبوک اخیراً نوشت:ساختار سازمانی متفاوت و فضای شخصی بیشتری نسبت به هرکس دیگر در اختیار موسسان واتس اپ قرار داده شده بود. به نظرم حمله به شرکتی که تو را میلیاردر کرد و بالهایش را گشود و برای سال ها از تو محافظت کرد کاری بی کلاس است.

پس از این اکتون مجدداً نوشت: «من حریم شخصی کاربرانم را به سودی عظیم تر فروختم. من تصمیمی گرفتم و سازش کردم. و حالا هر روز با آن تصمیم زندگی می کنم».ناگفته نماند که رسوایی کمبریج آنالیتیکا بهایی سنگین برای فیسبوک به همراه داشت و احتمالاً این کمپانی تصمیم می گیرد که به صورت رسمی وارد چنین مجادله ای که بازهم بر سر حریم شخصی کاربران است نشود.