کدخبر: ۲۴۱۵۴۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
«وسواس» آمریکا درباره ایران همه جا نتیجه عکس داده  است/ اولویت آنها جنگ با ایران است

وزیر امور خارجه ایران:

«وسواس» آمریکا درباره ایران همه جا نتیجه عکس داده است/ اولویت آنها جنگ با ایران است

اقتصادنیوز: منافع ما بر اساس ایجاد ثبات در عراق است. من فکر می کنم که اولویت های آمریکا بسیار متفاوت است. اولویت آنها جنگ با ایران است واین سیاست، محکوم به شکست است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با تارنمای آمریکایی المانیتور گفت، «وسواس فکری» دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران در سراسر منطقه تاثیر عکس داشته است.

 ظریف در مصاحبه اختصاصی عصر جمعه با این پایگاه اینترنتی افزود: «من فکر می کنم که مسیر سیاست آمریکا در سراسر منطقه بسیار متمرکز بر وسواس فکری آنها در قبال ایران است که در لبنان نتیجه عکس داده، در سوریه نتیجه عکس داده و در عراق نتیجه عکس داده است و در دیگر مناطق هم نتیجه عکس خواهد داشت.

المانتیور افزود: ظریف ابراز اطمینان کرد سازوکار جدید مالی پیشنهادی از سوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هفته پیش، به ایران در مقابله با برخی تاثیرات تحریم ها آمریکا کمک کند.

وی گفت: این (سازوکار) به طور کامل راضی کننده نیست اما می تواند منافع ملموسی برای ایران داشته باشد. باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه خواهد شد.

وی همچنین گفت که آمریکا تلاش های خود را برای همکاری با متحدانش برای رسیدگی به برنامه موشک بالستیک ایران تضعیف کرده است.

ظریف گفت: این حقیقت که آمریکا از برجام خارج شد امکان هر گونه توافق جدید را تضعیف می کند زیرا تضمینی برای اجرای توافق جدیدی نخواهد بود.

المانتیور نوشت: ظریف درباره عراق گفت ایران و آمریکا با وجود تهدیدهای مشترک از سوی تروریسم ظاهرا اهداف ضد و نقیضی را دنبال می کنند.

وی گفت: منافع ما بر اساس ایجاد ثبات در عراق است. من فکر می کنم که اولویت های آمریکا بسیار متفاوت است. اولویت آنها جنگ با ایران است واین سیاست، محکوم به شکست است.

المانیتور نوشت: ظریف در پاسخ به پرسش خبرنگار این پایگاه اینترنتی درباره این که آیا از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای در ماه مه (اردیبهشت) تلاشی برای از سرگیری تماس با مقام های آمریکایی داشته است؟ پاسخ داد: چرا باید این کار را بکنم؟

المانیتور نوشت: اظهارات ظریف به دنبال اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد که با انتقاد متحدان و دشمنان آمریکا درباره خروج این کشور از توافق هسته ای سال 2015 مواجه شد.

به گزارش ایرنا، ظریف از یکشنبه گذشته به همراه رئیس جمهوری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرد.

وی تاکید کرده که برنامه ای برای دیدار با «جان کری» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا پیش بینی نشده است. ظریف در حاشیه اجلاس مجمع عمومی با همتایان هلندی، اتریشی و الجزایری خود دیدار کرده است.