کدخبر: ۲۴۴۴۵۶ لینک کوتاه

بخشنامه ۱۲ بندی وزیر کشور به استانداران

اقتصادنیوز؛ وزیر کشور در بخشنامه‌ای خطاب به استانداران خواستار اجرای دستورالعمل شورای اقامه نماز با توجه به منویات رهبر انقلاب شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در بخشنامه‌ای خطاب به استانداران خواستار اجرای دستورالعمل شورای اقامه نماز با توجه به منویات رهبر انقلاب شد که متن این بخشنامه در ادامه می‌آید:

بسمه تعالی

استانداران محترم سراسر کشور

سلام علیکم پیرو نامه شماره ۱۲۵۲۶۶ مورخ ۹۲/۱۰/۳۰ موضوع ابلاغ «دستورالعمل اجرایی شورای اقامه نماز»، با عنایت به پیام‌های مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) به اجلاس‌های سراسری نماز در چند سال اخیر و نظر به لزوم تغییر رویکرد و بازنگری در اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته توسط دستگاه‌های اجرایی و متولی در حوزه توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز که بر اساس نیاز فعلی جامعه مخاطب و همچنین انتظارات مطرح شده از سوی ستاد مرکزی اقامه نماز به عنوان متولی اصلی پیگیری امور مربوط به نماز مطرح می‌گردد، بدین وسیله به پیوست اصلاحیه دستورالعمل فوق‌الذکر که شامل ۱۲ بند می‌باشد ارسال می‌گردد.

لطفاً ترتیبی اتخاذ گردد برای تحقق تمامی مفاد دستورالعمل از دستگاه‌های متولی پیگیری لازم صورت گرفته و استانداران محترم نسبت به نهادینه‌سازی اقامه این فریضه الهی با رعایت آداب آن اهتمام لازم معمول نمایند.

عبدالرضا رحمانی فضلی

دستورالعمل اجرایی شورای اقامه نماز اصلاحیه سال ۱۳۹۷

ماده ۱: تشکیل منظم شورای اقامه نماز استان و شهرستان به ریاست استاندار و فرماندار محترم و با حضور امامان محترم جمعه استان و شهرستان و مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط استان و شهرستان به صورت فصلی و دبیری مدیر ستاد اقامه نماز استان و شهرستان.

ماده ۲: تأکید بر ضرورت دستیابی به اهداف تعیین‌شده مبتنی بر میزان تحقق «منویات مقام معظم رهبری به اجلاس‌های سراسری نماز»، «آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز مصوب هیات محترم وزیران» و «توافقنامه‌های دستگاه‌های اجرایی مرکزی با ستاد اقامه نماز کشور» به منظور توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در دستگاه‌های اجرایی استان با هماهنگی استاد اقامه نماز استان.

ماده ۳: تدوین سند اجرایی برنامه ۵ ساله استان در حوزه نماز از طریق تشکیل کارگروه تخصصی در استان.

ماده ۴: همکاری با ستاد اقامه نماز در برگزاری اجلاس‌های استانی/ شهرستانی نماز با مشارکت کلیه دستگاه‌های اجرایی استان شهرستان و با هدف تحلیل و بررسی نقاط قوت و ضعف استان شهرستان در زمینه نماز طی یک سال گذشته و تجلیل و تقدیر از فعالین اقامه نماز.

ماده ۵: همکاری در تأمین فضای اداری مناسب به استاد اقامه نماز استان جهت انجام مأموریت‌های محوله در مراکز استان‌هایی که ستاد فاقد محل مناسب می‌باشد با طرح موضوع در کارگروه ساماندهی فضای اداری استان و تصویب آن.

ماده ۶: تأکید بر حل مشکلات اقامه نماز مسافرین در مساجد و نمازخانه‌های بین راهی از سوی متولیان امر با تشکیل کارگروه «بررسی وضعیت فضاهای اقامه نماز در راه‌های مواصلاتی استان» با ترکیب معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری مدیر ستاد اقامه نماز استان، مدیران کل راه و شهرسازی، حمل و نقل و پایانه‌ها، پالایش و پخش فراورده‌های نفتی، میراث فرهنگی، اوقاف و امور خیریه و سایر دستگاه‌های مرتبط، از طریق:

۶.۱)  نیازسنجی، جانمایی و احداث مسجد، نمازخانه یا سکوی نماز در مسیرهای مواصلاتی استان، که فاقد فضای مناسب جهت اقامه نماز مسافرین هستند.

۶.۲) تعمیر، تجهیز و نگهداری مساجد ، نمازخانه‌ها و سکوهای نماز بین راهی یا تفرجگاه‌ها و سواحل، پارک‌های جنگلی و مکان‌هایی که میزبان مسافران به ویژه در ایام پرتردد (مانند عید نوروز، تعطیلات تابستان و ...) می‌باشند.

ماده ۷: توجه و نظارت جدی بر جانمایی و احداث فضاهای مناسب اقامه نماز (مسجد یا نمازخانه) در پروژه‌های عمرانی مصوب استان/ شهرستان (اعم از؛ شهرهای جدید، شهرک‌ها، مجتمع‌های اداری، تجاری و خدماتی، مسکونی، مسکن‌های مهر، مجتمع‌های خدماتی رفاهی اقامتی شهری، ادارات، مراکز آموزشی، بهداشتی و درمانی و ...) در زمان‌های صدور مجوز نقشه و پایان کار پروژه‌ها.

ماده ۸: با عنایت به مفاد آیه «اِنَّ الصَّلـاَةَ تَنهَی عَنِ الفَحشاءِ وَ المُنکَرِ» (عنکبوت - ۴۵) و همچنین نقش مهم و تأثیرگذار نماز در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، موضوع اقامه نماز در دستور کار کارگروه اجتماعی استانداری / فرمانداری‌ها تابعه قرار گیرد.

ماده ۹: تأکید بر اقامه نماز مدارس از طریق در دستور کار قرار دادن موضوع نماز در شورای آموزش و پرورش و در صورت لزوم دعوت از مدیر ستاد اقامه نماز استان، تشویق و ترغیب روحانیون به اقامه نماز در مدارس.

ماده ۱۰: حمایت و پشتیبانی از سمن‌ها و گروه‌های مردمی غیردولتی در فعالیت‌های مرتبط با توسعه و ترویج فرهنگ نماز.

ماده ۱۱: حمایت و پشتیبانی از تشکیل مجمع خیرین مسجد ساز در استان‌ها.

ماده ۱۲: تأکید استانداران، فرمانداران و مدیران اجرایی استان مبنی بر تنظیم امور جاری با وقت نماز به‌طوری‌که جلسات، همایش‌ها، کلاس‌های آموزشی و... با زمان نماز اول وقت تداخل نداشته باشند.

نظارت مستمر بر حسن انجام دستورالعمل فوق به عهده رئیس شورای اقامه نماز ستاد وزارت کشور بوده و لازم است گزارشات فصلی از روند مفاد ابلاغی مذکور به شورا ارائه نموده، جمع‌بندی گزارشات سالیانه استان‌ها و شهرستان‌ها در حوزه نماز مبنای ارزیابی عملکرد استانداران/فرمانداران و تجلیل از برترین‌ها در اجلاس‌های استانی و ملی نماز خواهد بود.