افشاگری گاردین درباره یک توافق محرمانه

کدخبر: 247973
اقتصادنیوز؛ روزنامه انگلیسی گاردین فاش کرد که عربستان در ازای پرداخت ۹۳۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه به یمن، سازمان ملل را تحت‌فشار قرار داده تا به نفع ریاض تبلیغ کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ گاردین روز سه شنبه نوشت: هرچند اهداکنندگان کمک‌های بشردوستانه توقع دارند که اقدام آن‌ها علنی شود، اما انتظارات عربستان بیش‌ از اندازه غیرعادی است.

این روزنامه چاپ انگلیس افزود: اسناد افشاشده نشان می‌دهد که دفتر هماهنگی‌های امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد موسوم به «اوکا» تحت‌ فشار قرار گرفته است تا مجموعه‌ای از شروط عربستان و امارات متحده عربی را در ازای دریافت کمک مالی بپذیرد.

بر اساس توافق صورت گرفته، کمک‌ مالی اوکا به نهادهای بشردوستانه در یمن به میزان تبلیغات آنها به نفع عربستان بستگی دارد و این نهاد موظف است تا در ازای دریافت کمک‌ مالی از عربستان، در رسانه‌هایی همچون گاردین و نیویورک‌تایمز تبلیغ کند.

گاردین با انتشار بخش هایی از اسناد یاد شده ادامه داد: برای ما اهمیت دارد که اطمینان حاصل کنیم یمنی‌ها از کمک‌های ما آگاه باشند. رسانه‌ها نیز بایستی به‌گونه‌ای تبلیغ کنند که اهداکنندگان کمک‌های مالی برجسته شوند.

'از اوکا و یا آژانس دریافت‌کننده کمک مالی انتظار داریم که مقالاتی را در روزنامه‌های شناخته‌شده مانند گاردین و نیویورک‌تایمز درباره کمک‌های ما منتشر کنند'

این روزنامه نوشت: هرچند اسناد افشا شده نشان می‌دهد که اوکا در مقابل برخی از درخواست‌های مطرح‌شده از سوی عربستان مقاومت کرده است اما با درخواست اصلی این کشور مبنی بر استخدام یک نفر در راستای اجرای طرح ریاض موافقت کرده است.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

تجاوز عربستان و امارات به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 16 هزار یمنی بی‌گناه و ویرانی زیرساخت‌های این کشور شده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما