کدخبر: ۲۴۹۶۴۲ لینک کوتاه

اتحادیه اروپا خبر داد؛ افزایش تلاش‌ها برای حفظ تجارت با تهران

اقتصادنیوز: «مایا کوتسیانچیچ» سخنگوی اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که تلاش‌های این اتحادیه در هفته‌های گذشته برای حفظ برجام و تداوم روابط تجاری و اقتصادی با تهران، شدت بیشتری یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، بلومبرگ نوشت، وی در کنفرانس خبری خود تصریح کرد که تلاش مقام‌های این اتحادیه به ویژه بر سازوکار مالی ویژه (SPV) متمرکز شده است.

کوتسیانچیچ افزود: یکی از اقدامات کلیدی که از سمت ما صورت گرفت، بروزرسانی قانون مسدودساز در ماه اوت (مرداد) بود.

وی ادامه داد: این از جمله اقداماتی بود که بسیار با موضوع فعالیت‌های شرکت‌ها ارتباط داشت؛ چرا که از دیدگاه ما، تجارت با ایران همچنان مشروعیت دارد. 

قانون مسدودساز تحریم های آمریکا (Blocking Statute) نخستین بار در سال 1996 برای مقابله اروپا با گروهی از تحریم‌ها علیه کوبا، ایران و لیبی تدوین شد. 

اتحادیه اروپا به تازگی این قانون را بروزرسانی کرد تا همه تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران را شامل ‌شود.

قانون مذکور، شرکت ها را از پیروی از تحریم های خارجی منع می کند و اتحادیه اروپا به موجب آن، احکام جریمه احتمالی برای کسب و کارهای اروپایی را که با ایران همکاری می کنند، به رسمیت نخواهد شناخت.

دولت‌ های اروپایی در ماه‌های گذشته همچنین مشغول تبیین ساز و کاری برای بهبود و تداوم تجارت با ایران بوده اند.

گرچه هنوز جزئیات طرح‌های این اتحادیه به طور کامل اعلام نشده، اما برخی رسانه‌ها از تمرکز دولت ها بر شرکت‌های کوچک و متوسط و همکاری با ایران از طریق بانک‌های مرکزی خود نوشته‌اند.