کدخبر: ۲۵۰۳۹۸ لینک کوتاه

حمله تند ترامپ به مکرون: اگر آمریکا نبود باید در پاریس آلمانی می‌آموختند

اقتصادنیوز؛ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از ایده «امانوئل ماکرون» درباره ایجاد ارتش واحد اروپایی به تندی انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا امروز سه شنبه بار دیگر از ایده امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه خود در خصوص ایجاد یک ارتش مشترک و واقعی اروپایی به شدت انتقاد کرده است.

ترامپ در توئیتر خود نوشت: «امانوئل مکرون، پیشنهاد تشکیل ارتشی برای محافظت از اروپا در مقابل آمریکا، چین و روسیه را داده است. این آلمان بود که در جنگ جهانی اول و دوم (به فرانسه حمله کرد). اوضاع برای فرانسه چطور پیش رفته بود؟ اگر آمریکا وارد جنگ جهانی اول و دوم نمی‌شد، آنها باید در پاریس شروع به یادگیری زبان آلمانی می‌کردند. پول ناتو را بدهید».

گفتنی است، «امانوئل ماکرون» ۱۵ آبان در یک مصاحبه گفته بود: «ما اگر در زمینه تشکیل ارتش واقعی اروپایی تصمیم نگیریم، نمی‌توانیم از اروپایی‌ها دفاع کنیم.» او تاکید کرد که اروپا باید به وسیله راهکاری حقیقی بدون وابستگی به آمریکا از خود دفاع کند.

رئیس‌جمهور آمریکا جمعه هفته گذشته هم بعد از ورود به پاریس، طرح رئیس‌جمهور فرانسه برای ایجاد ارتش اتحادیه اروپا را «بسیار توهین‌آمیز» خوانده بود.

او آن زمان در توئیترش نوشته بود: «رئیس‌جمهور فرانسه ماکرون گفته اروپا برای محافظت از خودش در برابر آمریکا، چین و روسیه ارتش خودش را تشکیل خواهد داد. بسیار توهین‌آمیز است، اما شاید بهتر باشد اروپا اول سهم خودش از ناتو را بپردازد» 

پیشنهاد ماکرون با استقبال «اورسولا فون‌درلین» وزیر دفاع آلمان ضمن حمایت از همکاری هر چه بیشتر در زمینه مسایل نظامی در اروپا، از پیشنهاد «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر تشکیل ارتش اروپایی حمایت کرد.

بنابر گزارش امروز خبرگزاری آلمان، فون‌در لین گفت: «من کاملا متقاعد شده‌ام که ما در آینده نزدیک ارتش اروپایی خواهیم داشت.»