کدخبر: ۲۵۰۸۴۳ لینک کوتاه

واکنش انجمن جراحان پلاستیک به جراحی‌های گوش الاغی: ما ندیدیم

اقتصادنیوز: رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران درباره اعمال نامتعارف زیبایی گفت: امکان ندارد یک متخصص جراحی پلاستیک این اعمال را برای بیماری انجام دهد، حتی اگر خود بیمار چنین درخواستی داشته باشد، چرا که انجام چنین اعمالی در شأن یک جراح پلاستیک نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، علی بیژنی درباره عمل‌های نامتعارف مانند گوش الاغی، چشم گربه‌ای و ...، گفت: جراحی‌های غیرمتعارفی تحت عنوان جراحی‌های زیبایی در همه جای دنیا انجام می‌شود، اما  در کشور ما امکان ندارد یک متخصص جراحی پلاستیک این اعمال را برای بیماری انجام دهد حتی اگر خود بیمار چنین درخواستی داشته باشد. من نیز تاکنون اعمال گوش الاغی یا چشم گربه‌ای ندیدم اما تبلیغات چنین اعمالی را دیده ام.

وی ادامه داد: انجام چنین اعمالی در شأن یک جراح پلاستیک نیست. همچنین معمولا افرادی که چنین اعمالی انجام می‌دهند، بعد از مدتی از این کار پشیمان می‌شوند. این در حالیست که برگرداندن عضو نیز به حالت قبلی غیر ممکن است و این اعمال عوارضی را نیز به همراه خواهد داشت.

بیژنی افزود: توصیه من به عنوان یک جراح پلاستیک این است که هیچ فردی به دنبال انجام چنین اعمالی نباشد چرا که جز پشیمانی چیزی را به دنبال نخواهد داشت.

وی درباره عوارض این اعمال غیرمتعارف گفت: فردی که این اعمال را برای بیماران انجام می‌دهد، قطعا یک متخصص و جراح پلاستیک نیست بنابراین عوارضی را برای فرد به وجود می‌آورد، برای مثال در عمل چشم گربه‌ای ممکن چشمان فرد به طور کامل بسته نشود و با وزش باد یا هنگام خواب مشکلاتی را برای قرنیه به وجود آورد.

بیژنی درباره گردشگری سلامت جراحی پلاستیک و زیبایی گفت: افرادی که از خارج از کشور برای اعمال زیبایی از طریق شرکت‌های کارگزاری به ایران می‌آیند. این موضوع هم در جراحی پلاستیک و هم دیگر حوزه‌های سلامت مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه شاید یکی از دلایل جذب گردشگران به ایران  برای انجام اعمال زیبایی، هزینه کم آن باشد، چرا که  هزینه‌های ویزیت و جراحی پلاستیک در ایران غیر قابل مقایسه با دیگر کشورهای دنیاست، افزود: در عین حال یکی از دلایل اصلی جذب گردشگران سلامت، اعتقاد و اعتماد به نتیجه کار متخصصان جراحی پلاستیک ایران است. ایران از نظر علمی بسیار پیشرفته است.

رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در پایان ، با بیان اینکه جراحی بینی جزو پرطرفدارترین و شایع‌ترین اعمال زیبایی است، گفت: عمل زیبایی پلک، شکم، کشیدن صورت نیز دیگر اعمال زیبایی هستند که در کشور انجام می‌شوند.