کدخبر: ۲۵۲۰۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تکلیف شهردار منتخب پس از 10 روز سکوت وزارت کشور

تکلیف شهردار منتخب پس از ۱۰ روز سکوت وزارت کشور

اقتصادنیوز : اگر وزارت کشور به سکوت خود ادامه دهد، تکلیف شهردار تهران چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسکان نیوز، ۹ روز از زمانی که شورای شهر تهران پیروز حناچی را به عنوان شهردار منتخب خود برگزیده‌اند، گذشته است. فردا آخرین روزی است که وزارت کشور می‌تواند در خصوص تائید یا رد وی اظهار نظر کند. اما اگر وزارت کشور همچنان به سکوت خود ادامه دهد، تکلیف شهردار منتخب چیست؟

علی دشتی حقوقدان در این رابطه می‌گوید: بر اساس قانون، وزارت کشور بعد از ۱۰ روز از معرفی شهردار منتخب، مکلف است در خصوص آن اعلام نظر کند و اگر طی این ۱۰ روز اعلام نظری از سوی وزارت کشور مطرح نشد با توجه به اینکه در قانون وزارت کشور مکلف به اظهار نظر ظرف مهلت ده روز شده است و تکلیف در قانون اثرات اجرایی دارد و نیز مستند به اصل استمرار امور عمومی، می‌توان حمل بر تائید و صحت مصوبه شورا کرد و شهردار منتخب به عنوان شهردار شناخته خواهد شد و میتواند وضایف و اختیارات خود را اعمال کند

او ادامه می‌دهد: اما اگر وزارت کشور در این ۱۰ روز به مصوبه شورا اعتراض کرد و اعضای شورا بر انتخاب خود تأکید داشته باشند، می‌توانند آن را به هیئت حل اختلاف مرکزی ارجاع دهند تا در این خصوص اظهارنظر کند.

دشتی با بیان اینکه اگر سکوت وزارت کشور نشانه قبول مصوبه شورای شهر باشد، اما حکمی از سوی آن صادر نشود، ممکن است در پرداخت حقوق برای شهردار مشکلاتی ایجاد شود و اگر شهردار از کارکنان شهرداری باشد که در خصوص شهر تهران آقای حناچی است، حکم حقوق با مشکل کمتری روبرو می‌شود.