کدخبر: ۲۵۲۷۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
35 پس لرزه برای زلزله دیشب کرمانشاه

۳۵ پس لرزه برای زلزله دیشب کرمانشاه

اقتصادنیوز: رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیات زمین لرزه ۶.۴ ریشتری جنوب غربی سرپل ذهاب در استان کرمانشاه را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی بیت اللهی در خصوص جزئیات زمین لرزه ۶.۴ ریشتتری جنوب غربی سرپل ذهاب بیان کرد: زمین لرزه بزرگی به بزرگی ۶.۴ روز دوشنبه ۴ آذر ماه ساعت ۱، ۲۰:۰۷:۳۲ در مختصات رومرکزی ۳۴.۳۸۴ عرض و ۴۵.۶۹۸ طول جغرافیائی در عمق ۷ کیلومتری رخ داد. این زمین لرزه در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی سرپل ذهاب و ۱۸ کیلومتری جنوب‌شرق قصر شیرین رخ داد.

 
جزئیات زمین لرزه ۶.۵ ریشتری جنوب غربی سرپل ذهاب/۳۵ پس لرزه ثبت شد
وی با اعلام اینکه آبادی‌های کرکهرک، آتابرار، سیدسعید، برفی کوشکری، شیرین‌آب، قاسم آباد، نصرالله سید حاتم از جمله مراکز نزدیک به رومرکز زلزله‌اند، توضیح داد: رومرکز زلزله در امتداد قطعات گسل پیشانی کوهستان (قطعات غربی) قرار می‌گیرد که بصورت سگمنت‌های موازی در کنار مرز ایرانعراق جانمائی شده اند، احتمالا یکی از این قطعات، گسل مسبب زلزله ازگله در سال ۱۳۹۶ (۲۱ آبانماه) بوده است.

به گفته رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، فعالیت سگمنت‌های این گسله، با بزرگی ۶.۴ پس از گذشت یکسال از زلزله ازگله، در جای خود حائز اهمیت است.

بیت اللهی همچنین گفت: سازوکار اعلام شده برای زلزله امتداد لغز بوده که نظیر زمین لرزه ثلاث باباجانی است. این مکانیسم، چرخش گسل‌های معکوس زاگرس را توجیه می‌کند که در جای خود حایز اهمیت است. همچنین، چنین بنظر می‌رسد که سازوکار‌های امتداد لغز در راستای عمود بر امتداد گسله‌های راندگی جنبائی داشته باشند که در مورد پس لرزه‌های تازه آباد این امر مشهود بود.
 
جزئیات زمین لرزه ۶.۵ ریشتری جنوب غربی سرپل ذهاب/۳۵ پس لرزه ثبت شد

وی یادآور شد: منطقه رومرکزی زلزله تا شعاع حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلومتری حدود ۹۰ آبادی با بیش از ۱۵۰۰۰ نفر جمعیت را طبق آمار ۱۳۹۵ مرکز آمار در بر می‌گیرد. همچنین دو شهر سرپل و قصرشیرین نیز از نزدیکترین شهر‌های محدوده به رومرکز زلزله اند.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی: طبق استعلام از شهر‌های کرمانشاه و جوانرود و ثلاث وحشت عمومی و بیرون آمدن مردم از خانه‌ها گزارش شده است. در سرپل ذهاب خانه‌های بازسازی شده در برخی از حالات دچار ترک خوردگی شده اند. احتمال می‌رود آبادی‌های کرکهرک، آتابرار، سیدسعید، برفی کوشکری، شیرین آب، قاسم آباد، نصرالله سید حاتم با حدود ۱۵۰۰۰ نفر جمعیت دچار خسارت‌های جدی شده باشند.

بیت‌اللهی ادامه داد: پس از زمین لرزه اصلی با بزرگی ۶.۴ تا لحظه نگارش این گزارش ۲۲ پسلرزه در منطقه رخ داده است که بزرگی بزرگترین آن ۵.۲ است.

وی همچنین اعلام کرد: طبق استعلام از اهالی منطقه، در کرمانشاه و جاونرود مردم با وحشت بیرون از خانه آمده و در سرپل ذهاب ترک خوردگی برخی از ساختمان‌ها گزارش شده است. از روستا‌های نزدیک به رومرکز زلزله هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گفته این محقق و استاد دانشگاه، پس از زمین لرزه اصلی با بزرگی ۶.۴ تا این لحظه ۲۳:۱۵ مورخه ۴-۹-۱۳۹۷ این گزارش ۳۵ پسلرزه در منطقه رخ داده است که بزرگی بزرگترین آن ۵.۲ می‌باشد.

بیت اللهی خاطر نشان کرد: تلفات جانی گزارش نشده است و خسارت‌ها نیز قابل ملاحظه نیستند.