کدخبر: ۲۵۳۱۰۶ لینک کوتاه

دعوت سازمان ملل از روسیه و اوکراین به حداکثر خویشتنداری

دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از تنش در تنگه کرچ بین روسیه و اوکراین، از دو طرف خواست تا حداکثر خویشتنداری را به کار گیرند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آنتونیو گوترش روز سه شنبه با صدور بیانیه ای از حادثه دو روز گذشته در دریای سیاه و نزدیکی شبه جزیره کریمه و تنگه کرچ که میان روسیه و اوکراین روی داد، ابراز نگرانی شدید کرد.

وی خواستار جلوگیری فوری از تشدید تنش در این موقعیت شد و از هر دو طرف خواست بدون هیچ تاخیری اقدامات لازم را برای مهار این حادثه و کاهش تنش از طریق تمام ابزارهای صلح آمیز مطابق با منشور سازمان ملل متحد انجام دهند.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین بر ضرورت احترام به حقوق و تعهدات تمام طرف های ذی نفع تحت قوانین بین المللی تاکید کرد و افزود حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین، مطابق با مرزهای شناخته شده بین المللی آن و مطابق با قطعنامه های مجمع عمومی و شورای امنیت، باید کاملا مورد احترام قرار گیرد.

تنش میان روسیه و اوکراین که از سال 2014 به دلیل الحاق کریمه اوکراین به روسیه آغاز شده است یکشنبه هفته جاری در دریای آزوف در شمال دریای سیاه به اوج خود رسید.

روس ها اعلام کردند که دو کشتی کوچک اوکراینی به همراه یک یدک کش بدون توجه به هشدارهای نیروهای مرزبانی به آب های سرزمینی این کشور وارد شده و پس از تبادل آتش هر سه شناور توقیف و ملوانان آنها بازداشت شدند.

در آن سوی آب ها و از کی یف نیز خبر رسید که دو کشتی کوچک زرهی ۳۹;بردیانسک۳۹; و ۳۹;نیکاپول۳۹; و یک یدک کش ۳۹;یانی کاپو۳۹; طبق برنامه از قبل هماهنگ شده از بندر ۳۹;اودسا۳۹; به بندر ۳۹;ماریپول۳۹; در دریای ۳۹;ازوف۳۹; در حرکت بودند که در محاصره نیروهای روسی قرار گرفتند.

در پی این رخداد و توقیف کشتی های اوکراینی توسط نیروهای روسی، برخی از ساکنین کی یف به سفارت روسیه در این شهر حمله کردند و نارنجک دودزا به داخل ساختمان سفارت پرتاب کردند.