توضیحات روابط عمومی وزارت خارجه درباره نامه ظریف به وزیر بهداشت

کدخبر: 254745
اقتصادنیوز : روابط عمومی وزارت امور خارجه درخصوص انتشار نامه محمدجوا ظریف به سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص انتقال فرزندان یکی از کارکنان این وزارتخانه به دانشگاه های داخلی توضیحاتی را منتشر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از وزارت امور خارجه، در توضیحات روابط عمومی این وزارتخانه آمده است:

1. انتقال فرزندان کارکنان اعزامی به ماموریت های خارج از کشور از جمله کارکنان وزارت امور خارجه به دانشگاه های داخلی مطابق آیین نامه ها و دستورالعمل هایی است که در سالهای گذشته و در دولت های مختلف به تصویب رسیده و به وزارتخانه ها ابلاغ شده است که از آن جمله می توان به تصویب نامه اشتغال به تحصیل فرزندان مامورین اعزامی به خارج از کشور، مصوب هیات وزیران در جلسه مورخ 1386/06/18 اشاره کرد که تصریح دارد ' فرزندان ماموران اعزامی به خارج از کشور برای ماموریت های بلندمدت (از هر وزارت خانه و سازمان دولتی ) که در دانشگاه های خارج کشور شاغل به تحصیل هستند، می توانند با رعایت ضوابط مقرر توسط وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حسب مورد در دانشگاههای داخل کشور مشغول به تحصیل شوند' ؛ لذا، مکاتبه وزیر محترم امور خارجه با وزیر محترم بهداشت در این خصوص موضوعی منطبق با قوانین و مقررات و آیین نامه ها و رویه های جاری در کشور است.

2. با عنایت به اینکه مامورین اعزامی به خارج از کشور قانونا موظفند در دوران سه یا چهار ساله ماموریت، به همراه خانواده خود باشند و برخی از آنها دارای فرزندانی در سنین تحصیل در مقاطع دانشگاهی هستند، در دوران اقامت خود در کشور محل ماموریت به ناچار اقدام به نام نویسی فرزندان خود در دانشگاه های کشور متوقف فیه با هزینه های شخصی می نمایند. با پایان ماموریت، به کارکنان اعزامی توصیه اکید شده است که فرزندان شان نیز به همراه آنها به میهن بازگردند و در این شرایط، قانونگذار تسهیلاتی را برای این افراد فراهم نموده است که فرزندان آنها با طی مراحل قانونی و آیین نامه های وزارتخانه های مربوطه به دانشگاههای داخل منتقل شوند. این موضوع با هدف حفاظت از کیان خانواده های کارکنان اعزامی و پیشگیری از آسیب های احتمالی ناشی از حضور بدون والدین فرزندان مامورین جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صورت می گیرد.

3. فرزندان ماموران اعزامی با توجه به این که به تبع ماموریت والدین به خارج از کشور اعزام و طبق رویه و مقررات جاری و در پایان ماموریت به کشور باز می گردند برای مراجعه به دانشگاههای کشور نیاز به معرفی و تایید عالیترین مقام سازمان و وزارت خانه اعزام کننده آنها دارند که نامه منتشره در برخی رسانه ها در فضای مجازی وفق همان ضوابط صادر شد.

4. یادآور می شود اینگونه انتقال ها با رعایت کلیه مقررات و ضوابط مربوطه و با پرداخت شهریه های ورودی و ترمی توسط دانشجو به دانشگاه های داخلی انجام می شود. پذیرش یا عدم پذیرش دانشجو بر اساس نمرات و معدل دروس گذرانده شده یا میزان شهریه دریافتی نیز بر اساس مقررات دانشگاههای پذیرنده انجام می شود.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید