کدخبر: ۲۵۵۳۲۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تلاش دولت فرانسه برای مذاکره با معترضان

اقتصادنیوز؛ در پی تداوم اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه، ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه ضمن تاکید بر تلاش دولت برای فراهم کردن باب گفت‌وگو با معترضان، وعده «احیای وحدت ملی» را داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ نیروهای پلیس فرانسه روز گذشته از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی علیه تظاهرکنندگان استفاده کردند. معترضان موسوم به 'جلیقه زردها' روز شنبه برای چهارمین هفته پیاپی در اعتراض به افزایش مالیات سوخت و هزینه های سنگین زندگی تظاهرات کردند. بیش از یک هزار و 700 نفر بازداشت شدند اما مقیاس اعتراضات به گستردگی هفته گذشته نبود. 

نخست وزیر فرانسه در این حال تاکید کرد: بحث ها با معترضان باید ادامه پیدا کند. هیچ مالیاتی نباید وحدت ملی ما را به خطر بیاندازد. ما اکنون باید از طریق گفت وگو، کار سخت و کنار هم قرار گرفتن، آن اتحاد را بازسازی کنیم. 

وی خاطرنشان کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه - که بسیاری از معترضان خواستار کناره گیری او هستند - بزودی تدابیری برای تقویت گفت وگو مطرح خواهد کرد. در همین حال، 'کریستوف کاستانر' وزیر کشور فرانسه از نیروهای پلیس برای مهار ناآرامی ها تمجید کرد. مکرون نیز شنبه شب در یک پیام توئیتری از نیروهای امنیتی برای 'شهامت و کار حرفه ای منحصر به فرد' تشکر کرد. 

به گزارش بی.بی سی، وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که حدود 125 هزار نفر روز شنبه در سرتاسر فرانسه به خیابان آمدند و نزدیک به 90 هزار نیروی پلیس نیز مستقر شدند از جمله 8 هزار نیرو در پاریس که در این شهر 12 خودرو زرهی نیز استفاده شد. در پایتخت فرانسه حدود 10 هزار نفر تظاهرات کردند و شدیدترین درگیری ها در پاریس روی داد طوری که شیشه ها شکسته شد و خودروها به آتش کشیده شد و مغازه ها غارت شد. در پاریس خشونتهایی اتفاق افتاد اما به شدت هفته گذشته نبود. تاکتیک های جدید پلیس شامل اعزام گسترده، حرکت سریع برای اشغال زمین و قاطعیت در دستگیری ها نتیجه داد. این موجب آسودگی مکرون است اما چیزی بیش از این نیست. او باید بداند که اگر با سرعت ایده هایی برای راضی کردن عناصر میانه رو جلیقه زردها نداشته باشد، این آرامش بزودی به پایان می رسد.