کدخبر: ۲۵۶۵۱۱ لینک کوتاه

از سوی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شد؛

پیش‌شرط ایران برای هم‌پیمان شدن با عربستان

اقتصادنیوز؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: راهبرد اصلی ایران در عرصه بین الملل طبق قانون اساسی دفاع از مسلمانان و مظلومان است در حالی که راهبرد عربستان حفظ قدرت و بقای حکومت به هر قیمتی است و تا زمانی که این راهبرد را دنبال کند هرگز نمی تواند به عنوان یک هم پیمان در کنارایران باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ حشمت الله فلاحت‌پیشه تصریح کرد:ریشه تخاصم آل سعود با جمهوری اسلامی را می توان در دو علت جست وجو کرد اول اینکه حکومت عربستان خود را کاملا وابسته به ترامپ و آمریکا می داند و بر اساس دشمنی ترامپ با ایران آنها نیز مواضعی را اتخاذ میکنند تا موجب خشنودی ترامپ شود تا حمایت بیشتری از او شامل حال حکومت آل سعود شود.

غربی ها در موضوع "خاشقچی" با یک جنایت عقیدتی از سوی عربستان مواجه شدند

وی افزود: غربی ها در موضوع "خاشقچی" با یک جنایت عقیدتی از سوی عربستان مواجه شدند که سالها از داعش  و طالبان دیده بودند وعربستان به عنوان خاستگاه این گونه جنایت های فجیع و غیر انسانی معرفی شد در حالی در گذشته سعی داشت چهره متفاوتی از خود نشان دهد در چنین شرایطی ترامپ وآمریکا همچنان کنار عربستان ایستاده و لذا این حکومت راهی جز جلب رضایت آمریکا ندارد.

عربستان برای تحت شعاع  قراردادن جنایات خود علیه ایران موضع گیری می کند

نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:دلیل دیگری که عربستان مواضع تندی علیه ایران دارد تحت شعاع قراردادن تحولات منطقه و تغییر نگاه ها به سمتی غیر از عربستان است تا جنایات سعودی ها در یمن و سوریه باعث محکومیت انها در جوامع بین الملی نشود.

هر قدر قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی بیشتر باشد عربستان منزوی تر می شوند

وی تاکید کرد:آنچه که در مقابل این اقدامات باید مورد توجه مقامات ایران باشد تحکیم جایگاه جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل است تا سعودی حا تحت تاثیر قدرت منطقه ای و جهانی ایران مجبور به تغییر رویکرد و اصلاح روند شوند چراکه ایران قدرتمند قابل انکار نیست و هر قدر قدرت جمهوری اسلامی  بیشتر باشد کشور هایی مثل عربستان در منطقه منزوی تر می شوند.

تا زمانی که راهبرد حکومت فعلی عربستان تغییر نکند هرگز نمی تواند به عنوان یک هم پیمان در کنارایران باشد

 فلاحت‌پیشه در بخش پایانی صحبت های خود خاطر نشان کرد:راهبرد اصلی ایران در عرصه بین الملل طبق قانون اساسی دفاع از مسلمانان و مظلومان است در حالی که راهبرد عربستان حفظ قدرت و بقای حکومت به هر قیمتی است  و تا زمانی که این راهبرد را دنبال کند هرگز نمی تواند به عنوان یک هم پیمان در کنارایران باشد.