خرازی: اروپا تعداتش را اجرا نکند خودش ضرر می‌کند

کدخبر: 257118
اقتصادنیوز: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تأکید بر برداشتن گام‌های عملی توسط اروپایی‌ها در قضیه برجام و سازوکار ویژه مالی، گفت که اگر آنها تعهداتشان را اجرا نکنند، خودشان متضرر می‌شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «سید کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درباره سازوکار ویژه مالی اروپا ( SPV) با بیان اینکه همه امیدوارند این سازوکار اجرایی شود و خود اروپا هم تا به حال این قول را داده، عنوان کرد: البته انتظار است اروپا گام‌های عملی را در این زمینه بردارد.

وی افزود: براساس گفت‌وگوهای اخیر ظریف وزیر خارجه با مقامات اروپایی آنها قول داده‌اند تا پایان امسال این سازوکار اجرایی شود.

وزیر خارجه اسبق در پاسخ به این سؤال که اگر در موعدی که اروپا اعلام کرده این سازوکار اجرایی نشود و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نباید معطل اروپا بشویم، ایران چه اقدامی را باید در دستور کار قرار دهد؟ بیان کرد: ما باید کار خودمان را بکنیم و متکی به خودمان باشیم.

وی تصریح کرد: اگر اروپایی‌ها تعهداتشان را اجرا نکنند، آنها متضرر خواهند شد.

باید به آینده امیدوار بود که مقامات منطقه از جمله عربستان سر عقل بیایند

خرازی درباره روند روابط تهران و ریاض علیرغم آمادگی چندین باره ایران برای برقراری روابط با عربستان و اینکه آیا تا زمانی که محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی بر سر کار است شاهد تحولی در این روابط خواهیم بود؟ اظهار داشت: افرادی مثل ترامپ و محمد بن سلمان دائمی نیستند و تحولات زیادی اتفاق می‌افتد و باید به آینده امیدوار بود که مقامات کشورهای منطقه از جمله عربستان سر عقل بیایند و به گفت‌وگو رو بیاورند.

وی با اشاره به تحولات کنونی در منطقه عنوان کرد: بعداز تحولاتی که در منطقه رخ داده و ناکامی‌هایی که داشتند، امیدواریم این قضیه محقق شود و بالاخره روزی همه دور یک میز بنشینند و درباره مصلحت منطقه با هم گفت‌وگو کنند.

رئیس شوری راهبردی روابط خارجی همچنین با اشاره به اظهارات ترامپ درباره عربستان و استفاده از واژه «گاو شیرده» برای این کشور، بر این نکته تأکید کرد که در حال حاضر آمریکا بر عربستان حاکم است.

 

تیتر یک
  • پنجره باریک فرصت آمریکا در مقابل ایران؛

    اقتصادنیوز؛ ولی نصر، مشاور سابق دولت باراک اوباما با تأکید بر ضرورت استفاده دولت بایدن از فرصت موجود برای رسیدن به یک…

از دست ندهید
بلیط هواپیما