واکنش منفی برخی از احزاب عراقی به سفر اعلام نشده ترامپ

کدخبر: 258840
اقتصادنیوز: احزاب و ائتلاف های انتخاباتی عراق در واکنش هایی تند، علیه سفر اعلام نشده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به عراق و اظهارات مداخله جویانه او موضع گرفتند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ائتلاف سازندگی به رهبری 'هادی عامری' از فراکسیون های اصلی پارلمان عراق در بیانیه ای، از سفر ترامپ به پایگاه نظامی عین الاسد عراق در استان الانبار در شمال این کشور بشدت ابراز شگفتی و آن را بیرون از همه چارچوب های دیپلماتیک توصیف کرد. 

این ائتلاف، سفر ترامپ را نقض آشکار و شدید عرف دیپلماتیک و نشانگر خوی بی ادبی و تجاوزگری و تعامل برتری جویانه او با دولت عراق دانسته و آن را مطلقا غیر قابل قبول توصیف کرده است. 

ائتلاف سازندگی تاکید کرده است که این سفر، سوالات بسیاری درباره ماهیت حضور نظامی آمریکا در عراق و اهداف واقعی آن مطرح می کند که از جمله آن می تواند مورد تهدید قرار گرفتن امنیت عراق باشد، امنیتی که به یمن فداکارهای فرزندان قهرمانش در الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی حاصل شد. 

این ائتلاف، از دولت عراق خواسته است نظر مخالف خود را درباره این سفر اعلام و به سازمان ملل نیز ابلاغ کند و سفیر آمریکا در بغداد را به سرعت احضار کند. 

ائتلاف سازندگی عراق از همه گروههای سیاسی خواسته است که بر روی محور حاکمیت ملی عراق بعنوان یک مطالبه جدی متحد شوند و به حضور نظامی مشکوک آمریکا در خاک عراق پایان دهند. 

'صباح الساعدی' رئیس فراکسیون اصلاح و بازسازی عراق با محوریت سید عمار حکیم و سید مقتدا صدر نیز در اطلاعیه، سفر ترامپ به عراق را نقض حاکمیت ملی این کشور دانست و خواستار تشکیل جلسه فوق العاده پارلمان برای رسیدگی به آن شد. 

در این اطلاعیه آمده است که سفر ترامپ و ورود به پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار نقض آشکار حاکمیت ملی عراق و بی احترامی به آن است گویی عراق ایالتی از ایالت های آمریکاست.

وی گفت که برگزاری جلسه فوق العاده پارلمان یک امر ضروری است تا نقض حاکمیت عراق مورد رسیدگی قرار گیرد و به این گونه رفتارهای غوغایی از سوی ترامپ پایان داده شود تا وی حد و مرزش را بشناسد و متوجه شود که اشغال عراق پایان یافته است. 

فراکسیون اصلاح و بازسازی عراق در این اطلاعیه همچنین خواستار حضور عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح، محمد علی حکیم وزیر امور خارجه و عثمان الغانمی رئیس ستاد مشترک ارتش در جلسه فوق العاده پارلمان به منظور بررسی موضوع حضور نظامی آمریکا در عراق و پایگاه های نظامی آمریکا در این کشور شده است. 

اطلاعیه تاکید کرده است که خروج نیروهای آمریکا از سوریه مجوزی یا توجیهی برای باقیماندن نیروهای این کشور در عراق و انتخاب آن بعنوان یکی از پایگاههای آمریکا در منطقه و خاورمیانه نیست. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما