کدخبر: ۲۵۹۹۹۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شکست توافق سوئد به نفع آمریکا و اسرائیل است

اقتصادنیوز: عضو شورای عالی انقلاب یمن گفت که شکست توافق صلح سوئد در وهله اول به نفع آمریکا واسرائیل است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، توفیق الحمیری در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک ادامه بمباران الحدیده از سوی ائتلاف متجاوزان را رسوایی برای آمریکا، عربستان و امارات و مزدوران شان برشمرد و گفت: آنها برای شکست هرگونه پیشرفتی در اجرای توافق سوئد و برقراری صلح در یمن تلاش می کنند.

وی به نقض آتش بس طی دو روز گذشته از سوی متجاوزان به یمن اشاره کرد و افزود: 191مورد نقض آتش بس فقط ظرف 48 ساعت، به جهانیان ماهیت مزدورانی را نشان داد که از سوی فرماندهان متجاوز هدایت می شوند، آنها صرفا قاتلان مزدوری هستند که متوقف کردن کشتار مردم یمن را برای خود به منزله پایان درآمد و دریافت پول های بادآورده از عربستان و امارات می دانند.

الحمیری گفت: ادامه پرواز جنگنده های سعودی بر فراز الحدیده، جدی نبودن ائتلاف متجاوزان را در اجرای توافق سوئد و ادامه آن نشان می دهد.

طرف های یمنی به تازگی در مذاکرات صلح یمن که با نظارت سازمان ملل در پایتخت سوئد برگزار شد، درباره آتش بس به توافق رسیدند. 

در پی مذاکرات طرف های یمنی و اعلام مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل، آتش بس در یمن از بامداد سه شنبه (27 آذر) آغاز شد. اما با این حال مقام های یمنی تاکنون از نقض مکرر آتش بس از سوی نیروهای متجاوز و مزدوران سعودی خبر داده اند. 

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن 15 آذرماه با میانجیگری گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد آغاز شد و نمایندگان دولت نجات ملی و دولت فراری یمن پنجشنبه (22آذر) پس از یک هفته مذاکره، درباره آتش بس در شهر و بندر الحدیده و بنادرالصلیف و عین عیسی به توافق رسیدند و برای عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از شهر و بندر الحدیده نیز مهلت14 روزه تعیین شد. 

ریاست هیات مذاکره کننده انصارالله (هیات صنعا) را محمد عبدالسلام و ریاست هیات دولت مستعفی (هیأت ریاض) را خالد الیمانی وزیر امور خارجه دولت عبدربه منصورهادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری برعهده داشتند. 

تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدان آن به بن بست رسیده است. نخستین نشست صلح دی سال 1394 در ژنو بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت. 

دومین دور مذاکرات صلح نیز پس از چندین ماه وقفه، در اردیبهشت سال 1395 در کویت به جریان افتاد که با کارشکنی ائتلاف سعودی به بن بست رسید.