کدخبر: ۲۶۰۲۳۰ لینک کوتاه

رونمایی از دومین رقیب انتخاباتی ترامپ در ۲۰۲۰

اقتصادنیوز؛ سه روز پیش «الیزابت وارن»، نماینده سوسیالیست ایالت ماساچوست در مجلس نمایندگان آمریکا نامزدی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور را اعلام کرد. حالا خبر رسیده که «جو بایدن» معاون اول باراک اوباما درحال آماده‌سازی کارزار انتخاباتی‌اش است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ از زمانی که جو بایدن پست معاونت ریاست‌جمهوری را تحویل داده، در یک موقعیت پیچیده‌گیر افتاده است: اینکه به پول‌سازی و ثروت‌اندوزی روی آورد یا اینکه همچنان خود را در قامت یک نامزد بالقوه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ نگه دارد.

او با شبکه‌ای از کارکنان مراکز دانشگاهی و غیرانتفاعی در ارتباط است و با عنوان استراتژیست‌ها و مشاورانش در حلقه وی قرار دارند. در این میان ۶ نفر از چهره‌های برجسته دانشگاهی در این فهرست قرار دارند. به نظر می‌رسد که بایدن ۷۶ ساله درحال آماده‌سازی کارزار انتخاباتی‌اش برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ است.

اوباما و بایدن

انتظار می‌رود که بایدن اوایل سال‌جاری، پس از مشورت با خانواده‌اش در ایام تعطیلات، نیت خود را به‌طور آشکار برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری علنی کند. او در حالی در انتخابات سال ۲۰۲۰ قصد شرکت دارد که از حضور در انتخابات سال ۲۰۱۶ به‌دلیل مرگ فرزنش طفره رفت. برند او در عالم سیاست طبقه متوسط است و به همین علت به وی  «جوی طبقه متوسط» می‌گویند. او می‌تواند رای طبقه یقه آبی‌های سفیدپوست را جذب کند.

جو بایدن پیش‌تر به نامزد دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۶ تاخته بود و هیلاری کلینتون را به‌دلیل کسب میلیون‌ها دلار درآمد بابت سخنرانی‌هایش محکوم کرده بود. او همچنین به بنیاد کلینتون‌ها نیز انتقاد داشت، چراکه این بنیاد به گفته‌ وی میلیون‌ها دلار پول از کشورهای خارجی کمک می‌گیرد.

بیل روسو، سخنگوی وی می‌گوید: او محدودیت‌هایی برای کسب درآمد مالی در نظر گرفته و برای شرکت‌ها سخنرانی نمی‌کند. در حمایت گروه‌ها یا کشورهای خارجی صحبت نکرده و نخواهد کرد. او گفت: جو بایدن به سود شرکت‌های داروسازی صحبت نمی‌کند و هیچ پولی را که از خارج آمده باشد، نمی‌پذیرد.

جوبایدن

بایدن در ۶ دوره‌ای که در سنا بود و سپس نیز معاون رئیس‌جمهور آمریکا شد، توانست طبقه کارگر سفید پوست را به سمت خود جذب کند. با این حال او توانسته است از طریق فروش کتاب خود میلیون‌ها دلار به دست آورد. گفته می‌شود به شروع به‌کار سه بنیاد نیز کمک و از لحاظ مالی چند دانشگاه مانند دله‌ور و پنسیلوانیا را حمایت کرده است. همین امر موجب شده است که وی ارتباط خوبی با دانشگاهیان داشته باشد.

در تیم مشاوران وی ۴۹ دانشگاهی دیده می‌شود. به همین منظور در تیم بایدن نفراتی چون مایک دانیلون به‌عنوان استراتژیست دیده می‌شود که چهار دهه مدیر یک موسسه تحقیقاتی نیز بوده است. همچنین استیو ریکچتی، معاون رئیس کارکنان وی و والری بایدن اوونز، خواهرش که برای مدت‌های مدیدی رئیس کارزار انتخاباتی‌اش بوده، دیده می‌شود. از دیگر نام‌ها می‌توان به جاشوآ آلکورن، یکی از نیروهای اجرایی وی اشاره کرد که برای مدت‌های طولانی نیروی اجرایی بایدن بوده است.

بیشتر بخوانید:

رقیب احتمالی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ مشخص شد

«الیزابت وارن»، نماینده ایالت ماساچوست در مجلس نمایندگان آمریکا نامزدی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور را اعلام کرد.

الیزابت وارن