کدخبر: ۲۶۰۴۲۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مراقب گروگان‌گیری جدید کروم باشید

اقتصاد نیوز:اشکال جدیدی در کروم کشف و گزارش شده که می‌تواند به‌طور بالقوه دستگاه‌های ‫ویندوز ۱۰ را به‌طور کامل فریز سازد؛ این نقص با معرفی خود به عنوان پشتیبان فنی قلابی، سبب فریز شدن کامل این نسخه از ویندوز می‌شود و به کاربر می‌گوید دستگاهش ویروسی شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم، نقص جدید مرورگر گوگل با استفاده از یک کد ‫جاوااسکریپت و ایجاد حلقه، مانع از بستن سربرگ یا مرورگر می‌شود.

همچنین یک پنجره‌ pop-up نمایش داده می‌شود که ادعا می‌کند از سوی وب‌سایت رسمی پشتیبانی مایکروسافت و رایانه آلوده به ویروس شده است که می‌تواند گذرواژه‌ها، تاریخچه مرورگر، اطلاعات کارت اعتباری و سایر داده‌ها را به مخاطره بیندازد.

از آنجایی که این یک حلقه است، هر بار که کاربر تلاش می‌کند این pop-up را ببندد، تقریباً بلافاصله دوباره باز می‌شود و این امر منجر به استفاده 100 درصد از منابع خواهد شد و در نهایت رایانه را ناگهان فریز خواهد کرد.

این مشکل، مسئله جدیدی در مرورگر کروم نیست و این نوع گروگان‌گیری اینترنتی، یکی از رایج‌ترین کلاهبرداری‌های اینترنتی است اما با اجرای گام‌های زیر به راحتی می‌توان این مشکل رایانه را رفع کرد:

• باز کردن Task Manager از نوار وظیفه

• رفتن به سربرگ Processes

• کلیک‌کردن بر روی Google Chrome (یا GoogleChrome.exe)

• کلیک‌کردن بر روی دکمه‌ی End Task در گوشه پایین سمت راست

همچنین باید مطمئن شد که Google Chrome به گونه‌ای تنظیم نشده است که دفعه بعد که این مرورگر باز می‌شود، سربرگ‌های قدیمی دوباره بازگردند؛ برای این کار بهتر است تاریخچه‌‌ کوکی از مرورگر پاک شود.

یک راه‌حل خوب برای مقابله با گروگان‌گیری‌های اینترنتی این است که کاربر پیش از اجازه‌ دسترسی به اطلاعات و پرداخت هرگونه وجهی برای رفع مشکل دستگاه، از واقعی بودن اطلاعات و پیشینه آنها مطمئن شود.

این نخستین گروگان‌گیری اینترنتی نیست که کروم را هدف قرار داده است؛ طبق گزارشی، در اوایل سال جاری حمله‌ Download Bomb مرورگرهای بزرگ را هدف قرار داده و تنها مرورگر مایکروسافت اِدج در برابر این حمله ایمن بود.

در پایان باید به این نکته توجه داشت که شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت معمولاً برای رفع نقص از کاربران خود درخواست پول نمی‌کنند، مگر اینکه دستگاه را به‌طور کامل بررسی و مشکل را شناسایی کرده باشند.