کدخبر: ۲۶۱۳۲۸ لینک کوتاه

تشدید شکاف میان اعراب؛ کویت شورای همکاری خلیج‌فارس را ترک می‌کند؟

اقتصادنیوز؛ المانیتور گزارش داد که عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل منجر به بروز شکاف در شورای همکاری خلیج فارس شده و کویت به همین دلیل احتمالاً از این شورا خداحافظی می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ المانیتور در گزارش خود به تغییر سیاست کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در قبال سوریه و اسرائیل پرداخته و می نویسد: بعد از گذشت چند سال کشورهای عرب حزه خلیج فارس در حال تغییر دادن سیاست های خود در قبال سوریه هستند و بدنبال اقدام امارات و بحرین، کویت نیز به زودی روابط خود با سوریه را گسترش می دهد.

همزمان با این تغییر سیاست، اعراب حوزه خلیج فارس در حال گرم کردن روابط خود با اسرائیل هستند که از جمله شواهد آن می توان به اظهارات «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در خصوص اسرائیل، سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل به عمان و سفرهای متعدد مقامات تل آویو به کشورهای مختلف عربی اشاره کرد.

گرمی روابط کشورهای عربی با اسرائیل در حالی انجام می شود که کویت با این رویه موافق نیست و قصد حفظ استقلال در سیاست خارجی خود را دارد. این کشور تصمیمی برای نزدیک شدن به اسرائیل ندارد از همین رو احتمال تشدید شکاف در شورای همکاری خلیج فارس و جدا شدن کویت از این شورا وجود دارد.