کدخبر: ۲۶۱۳۹۶ لینک کوتاه

وال‌استریت ژورنال خبر داد؛

دیدار و گفت‌وگوی دیپلمات‌های ایران و اروپا درباره تحریم‌های اروپایی

اقتصادنیوز؛ وال‌استریت ژورنال خبر داد که دیپلمات‌های چند کشور اروپایی امروز سه‌شنبه در تهران با مقام‌های ایران دیدار و درباره تحریم‌ها گفت‌وگو کرده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ دیپلمات‌های چند کشور اروپایی بعد از تصمیم امروز اتحادیه اروپا برای معرفی تحریم‌های جدید علیه ایران در تهران با مقام‌های ایرانی دیدار و با آنها گفت‌وگو کرده‌اند.

«استف بلاک»، وزیر امور خارجه هلند در بیانیه‌ای گفته روز سه‌شنبه بعد از تصمیم اروپا برای تحریم ایران، دیپلمات‌های هلند، انگلیس، فرانسه، آلمان، و بلژیک در تهران با مقام‌های ایران دیدار کردند تا نگرانی‌هایشان را ابراز کنند. 

اتحادیه اروپا که مدعی تلاش برای حفظ برجام است امروز اولین دور تحریم‌ها علیه ایران را بعد از اجرایی شدن این توافق در سال ۲۰۱۴ اعمال کرد. این تحریم‌ها بر پایه ادعاهایی اعمال شد که دانمارک علیه ایران مطرح کرده است.

پلیس دانمارک آبان‌ماه سال جاری بدون ارائه هیچ مستنداتی عوامل منتسب به ایران را به حمله به یک فرد در خاک این کشور متهم کرد. ایران قویاً این ادعا را تکذیب کرده است.

 «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل به صراحت اعتراف کرده که تل‌آویو در ادعاهایی که اخیراً دانمارک علیه ایران مطرح کرده، دخیل بوده است.

وی آبان‌ماه در سفر به بلغارستان گفت: «ما اخیراً برخی تلاش‌های ایران برای اقدامات تروریستی در خاک اروپا را فاش کردیم و با اروپایی‌ها در مقابله با تروریسم و اسلام رادیکال در کنار هم ایستاده‌ایم.»

رسانه‌های اسرائیل پیش از این گزارش داده بودند که اطلاعات منتهی به ادعاهای ضدایرانی دانمارک، از طریق موساد در اختیار کپنهاگ قرار گرفته بود.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند. 

اتحادیه اروپا همچنین علی‌رغم مخالفت با تصمیم آمریکا در زمینه برجام با سایر ادعاهای این کشور در زمینه‌ فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران همسو شده است.