کدخبر: ۲۶۲۴۴۹ لینک کوتاه

طالبان مدعی شد؛

فراری دادن ۴۰ داعشی از زندان

اقتصادنیوز؛ طالبان مدعی شد که نیروهای ویژه ارتش آمریکا با حمله به یک زندان تحت سیطره طالبان در غرب افغانستان ۴۰ تن از عناصر گروه تروریستی وهابی داعش را فراری دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ گروه طالبان ادعا کرد نیروهای ویژه ارتش آمریکا صبح امروز به زندان این گروه در شمال غرب افغانستان حمله کرده و 40 زندانی داعش را آزاد و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. 

به نوشته خبرگزاری آناتولی، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که کماندوهای آمریکایی و نیروهای ارتش افغانستان به زندان این گروه در منطقه «جواند» بادغیس حمله کرده و 40 زندان گروه داعش را آزاد کردند.

وی اضافه کرد: نیروهای ویژه مشترک آمریکا و افغانستان به زندان طالبان حمله کرده و ضمن کشتن 2 نگهبان این زندان، 40 عضو داعش را آزاد کردند که به نظر می‌رسد نیروهای آمریکا تنها به دلیل آزاد کردن این افراد این عملیات را طراحی کرده بودند. 

ذبیح الله مجاهد خاطرنشان کرد: هر زمان که طالبان با گروه داعش وارد مبارزه شده، نیروهای آمریکایی به حمایت از آنها پرداخته و مواضع طالبان را بمباران  هوایی و گلوله باران شدید توپخانه ای کرده‌اند. 

مجاهد مدعی شد زمانی که طالبان گروه داعش را در منطقه جوزجان محاصره کرده بود نیروهای آمریکا از طریق بالگرد 200 داعشی را از میدان نبرد خارج و به منطقه نامعلوم منتقل کردند.

 

گفتنی است، همچنین در آگوست سال 2018 بعد از درگیری سنگین میان داعش و طالبان در منطقه جوزجان 200 عضو داعش خود را تسلیم نیروهای افغان کرده و از مهلکه گریختند.

این در حالی است که پیش از این تصاویر و اسناد متعددی از حمایت‌های مشابه ارتش آمریکا از گروه تروریستی وهابی داعش در عراق و سوریه در جریان عملیات مشترک نظامی ارتش‌های این کشورها منتشر شده است.

گروه تروریستی وهابی داعش بس از شکست سنگین نظامی در عراق و سوریه از نیروهای محور مقاومت، با همکاری آمریکا و برخی کشورهای عربی اقدام به انتقال سازمان رزم خود به افغانستان کرده است.

بنابر آخرین ارزیابی‌های اطلاعاتی، تمرکز فعالیت‌های داعش در مناطق شمالی و شرقی افغانستان قرار گرفته است. سازمان‌های اطلاعاتی بین‌المللی طی گزارش‌هایی هدف آمریکا از انتقال داعش به این مناطق را انتقال بحران و ناامنی به افغانستان، چین، کشورهای حوزه «CIS» و همچنین مناطق شرقی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده‌اند.