کدخبر: ۲۶۳۱۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
طراح حمله نظامی آمریکا به ایران از دولت ترامپ خداحافظی می‌کند؟

طراح حمله نظامی آمریکا به ایران از دولت ترامپ خداحافظی می‌کند؟

اقتصادنیوز: امریکن کانسروتیو نوشت: هنری اولسن، مولف و تحلیلگر سیاسی آمریکایی، بسیار نگران این موضوع است که برخی اعضای دولت ترامپ به دنبال حذف بولتون هستند: «صرفنظر از هر انگیزه‌ای که داشته باشند، محافظه‌کارانی که تمایل دارند شاهد گسترش حضور آمریکا در سطح جهان باشند، باید هوشیار باشند که یکی از مهمترین متحدان آنها در داخل دولت مورد هجوم مخالفان قرار گرفته است. پایان یافتن نفوذ بولتون یا ادامه حضورش در دولت برای هرکسی که نگران است روی گرداندن رییس‌جمهوری از روند سیاست خارجی در دولت قبل موجب تضعیف امنیت آمریکا شود، از اهمیت اساسی برخوردار است».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ در ادامه این مطلب آمده است: طی هفته‌های اخیر گزارش‌های نامطلوبی درباره بولتون منتشر شد که البته اغلب آنها موید این بودند که او فاقد مهارت‌های دیپلماتیک بوده و عملکرد افتضاحی در هدایت روند سیاست‌های دولت داشته است. اگر بولتون به نحو بهتری در سیاست دولت نسبت به اوضاع سوریه هماهنگی و توازن ایجاد می‌کرد، امروز شاهد این وضع به هم ریخته نبودیم. اگر او موجب تنش در روابط با دولت ترکیه نشده بود، شاهد دور شدن اردوغان از آمریکا نبودیم. در مدت اخیر شاهد موارد متعددی از درز اطلاعاتی علیه بولتون در دولت آمریکا بودیم که خود حکایت از تنفر برخی اعضای دولت ترامپ از او دارد.

مدتهاست که مشاور امنیت ملی آمریکا، جان بولتون به عدم ملاحظه و عدم محبوبیت میان همکارانش شهرت دارد و اخیرا نیز تلاشش برای پیش بردن نگاه خود در سیاست خارجی باعث شده دشمنان زیادی برای خود بتراشد.

این حقیقت که بولتون از سوی برخی در درون دولت مورد هجمه قرار گرفته، دلیلش این است که رفتارش همان‌قدر خصمانه و غیرسازنده هست که رویکرد سیاست خارجی او در جهان خارج آن گونه تلقی می‌شود. او باید تحت فشار قرار بگیرد و اگر شانس داشته باشیم، شاهد اخراج او از موقعیتی که دارد خواهیم بود. اما متأسفانه طی هفته‌های اخیر شاهد اتفاق معکوسی بودیم: افراد بیشتری از تیم بولتون در حال اخذ پست‌های حساس در دولت هستند و دست‌کم یک رقیب مهم او از دولت خارج شده است‌.

نفوذ بولتون در دولت شاخص مهمی از سیاست خارجی آمریکا طی هفته‌ها و ماه‌های آتی خواهد بود و هرچه مدت ابقای او در این پست بیشتر شود، زیان بیشتری برای منافع آمریکا در پی خواهد داشت.