کدخبر: ۲۶۴۲۰۱ لینک کوتاه

هدف از دیدار امروز پوتین و اردوغان چیست؟

اقتصاد نیوز: وزرای خارجه روسیه و ترکیه در آستانه دیدار امروز پوتین و اردوغان در مسکو که در جریان آن اوضاع کنونی در سوریه، با توجه به خروج نظامیان آمریکایی و روند اجرای توافقات برای حل مشکلات در استان ادلب بررسی شود، با یکدیگر رایزنی کردند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ "سرگئی لاوروف" و "مولود چاووش‌اوغلو" وزرای امور خارجه روسیه و ترکیه روز سه‌شنبه با یکدیگر مذاکرات تلفنی انجام دادند. این مذاکرات که محتوای آن فاش نشده، در آستانه سفر امروز (چهارشنبه) "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه به روسیه و دیدار با "ولادیمیر پوتین" همتای روسی وی صورت گرفت.

اردوغان در آستانه سفر خود به مسکو اعلام کرد که قصد دارد با ولادیمیر پوتین درباره ایجاد یک منطقه امنیتی در سوریه گفت‌وگو کند.

این نخستین سفر رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در سال 2019 است. ولادیمیر پوتین این هفته در نشست خود با اعضای دائمی شورای امنیت روسیه، مسائلی که قرار است در دیدار با اردوغان مطرح شود را مورد بررسی قرار داد.

"یوری اوشاکوف" مشاور رئیس جمهوری روسیه روز گذشته یادآور شد که اوضاع کنونی در سوریه، با توجه به تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهای نظامی خود از این کشور در جریان مذاکرات پوتین و اردوغان مورد بررسی قرار می گیرد. به گفته وی، در این دیدار توجه خاصی به اجرای توافقنامه دوجانبه روسیه-ترکیه در باره منطقه کاهش تنش در استان ادلب سوریه خواهد شد.

اوشاکوف تاکید کرد که روسیه اهمیت زیادی برای هماهنگی اقدامات در جهت حل و فصل اوضاع سوریه با طرف ترکیه‌ای قائل است. مشاور پوتین افزود در این دیدار همچنین ابعاد دیگر حل و فصل اوضاع سوریه، از جمله مسائل مربوط به آغاز به کار کمیته قانون اساسی این کشور و روند رایزنی‌های سه‌جانبه روسیه، ایران و ترکیه در چارچوب "مذاکرات آستانه" نیز مورد بررسی طرفین قرار می‌گیرد.

اوشاکوف پیش از این اعلام کرده بود که طرف روسی پیشنهاد برگزاری نشست سه‌جانبه روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه برای بررسی اوضاع سوریه در خاک خود را داده است.

به گفته این مقام کرملین، این نشست بزودی و بعد از سفر رئیس جمهوری ترکیه به مسکو انجام خواهد گرفت. البته تاریخ دقیق این دیدار هنوز مشخص نبوده و باید توافق نهایی در این باره با شرکای روسیه در تهران و آنکارا حاصل شود.