کدخبر: ۲۶۶۱۶۰ لینک کوتاه

منافع و خطرات استفاده از نسل پنجم ارتباطات

​اقتصاد نیوز:بر اساس پیش بینی‌های انجام شده شبکه ارتباطی ۵G تا سال ۲۰۲۰ در جهان مورد استفاده قرار گرفته است و عرصه ارتباطات را دچار تحولی بی سابقه خواهد کرد؛ اما در این میان نسل پنجم شبکه ارتباطات دارای نقاط ضعف و قوتی است که به آن اشاره می‌شود.

به گزارش اقتصاد نیوز، پیش بینی می شود در سال های 2019 و 2020 شبکه ارتباطی 5G در جهان مورد استفاده قرار گیرد، 5G یک فناوری جدید است که همه در انتظار ورود آن به بازار تکنولوژی هستند؛ اما در عین حال نگرانی های گسترده ای را نیز ایجاد کرده است چرا که این فناوری مبتنی بر لوازم جانبی متصل است که زمینه را برای حفره‌های امنیتی فراهم می کند.

این فناوری جدید نقشی اساسی در تشدید تنش های کنونی که هوآوی چین به عنوان بزرگترین به کار گیرنده 5G با آن درگیر است خواهد داشت؛ چراکه برخی کشورها راه اندازی زیر ساخت های لازم برای عملیاتی شدن این تکنولوژی را دارای خطرات زیادی می دانند.

شبکه ارتباطی نسل پنجم نسخه جدیدی از شبکه ارتباطات بیسیم برای گوشی های تلفن همراه نیز محسوب می‌شود که امکان انتقال حجم زیادی از اطلاعات در زمان بسیار کمتری را فراهم می کند.

نسل اول این فناوری تنها امکان ایجاد ارتباط را فراهم می‌کرد در حالی که نسل دوم علاوه بر آن اجازه ارسال پیامک می داد، در نسل سوم ارتباطات امکان ارسال عکس و در نسل چهارم نیز ارتباطات اینترنتی توسعه یافت.

اما نسل پنجم ارتباطات بیسیم اجازه دسترسی به تمام لوازم جانبی که امروزه غیر متصل محسوب می شوند را خواهد دارد و بر اساس پیش بینی گروه «دیلویت» در سال 2020 بیش از 50 ارائه دهنده خدمات ارتباطی این فناوری را به مردم عرضه خواهند کرد.

هنوز عملیات انتشار و استقرار این فناوری در آغاز راه خود بود و سازمان ها و موسسات مربوطه در حال اعمال آخرین تغییرات بر روی پروتکل های راه اندازی و روش های استفاده از آن هستند.

قرار است سطح امنیتی ارائه شده در نسل پنجم ارتباطات بالاتر از آن چیزی باشد که در نسل پیشین ارائه شده است و کار برای هکرهای اطلاعاتی برای سرقت هویت و داده های شخصی کاربران سخت تر شود.

اما هنوز سازمان های امنیتی معصوم از خطا و اشتباه وجود ندارد، سیلوان شالیر که با شرکت «برینگ پوینت» متخصص در امور ارتباطات همکاری می کند در این باره می گوید: نسل پنجم ارتباطات مانند نسل های پیش از آن زمینه هایی برای نفوذ و حفره های امنیتی دارد.

وی افزود شکی در این مسئله وجود ندارد که این حفره ها کوچک و بسیار پیچیده هستند؛ اما تعداد آنها بسیار بیشتر از نسل های ارتباطی گذشته خواهد بود چرا که تعداد تجهیزات متصل به آن افزایش خواهد یافت که از جمله آنها خودروها، لوزام جانبی، لباس ها و لوازم منزل است.

شالیر ادامه داد: این فناوری قابلیت های فراتر از تصور خواهد داشت؛ چرا که هر کس می تواند خودروی خود را از راه دور کنترل کرده و هر کاری که تمایل دارد انجام دهد.

اولین کاربرد نسل پنجم ارتباطات شامل خودروها می شود که انتظار می رود سال ها به شبکه متصل بمانند.

این فناوری وارد منازل نیز خواهد شد؛ اما در خصوص شرکت ها باید گفت که این بخش بسیار برای عرضه این تکنولوژی انتظار کشیده و لحظه شماری می کند زیرا با استفاده از آن روند دیجیتالی شدن کارخانه ها و زیر ساخت ها و ارتباطات تسریع می شود علاوه بر آنکه ردیابی تولیدات، ساز و کارهای صنعتی سازی، خدمات پس از فروش، ادغام فناوری های واقعیت افزوده و مجازی در مسیری رو به تکامل را ممکن می سازد که محافل مرتبط با این موضوع آن را «نسخه چهارم صنعت» نام گذاری کرده اند.

اما این مسئله در عین حال با خطرات جدیدی از جمله احتمال تسلط هکرهای اطلاعاتی بر بخشی از تولیدات همراه است که فرصت لازم برای به لرزه در آوردن کامل صنعت و حتی انجام اقدامات جاسوسی را برای آنان فراهم می کند و احتمالاً این فناوری راه را برای ابتکارات جدید در بخش خدمات عمومی و خصوصی نیز هموار می کند، مانند خدمات بهداشت الکترونیک برای مداوا از راه دور و انتقال اطلاعات الکترونیکی بیمار و مرتبط کردن شهرها با شبکه های هوشمند برای تامین انرژی و جمع آوری زباله ها.

در چنین حالتی پیش بینی می شود حجم داده ها به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند؛ چرا که اطلاعات در دسترس قرار گرفته شده رشد چشم گیری خواهد داشت و در این میان داده های محرمانه، حساس و حیاتی کشورها نیز وجود دارد.

مشکل اصلی در ساختار این فناوری است، ارائه دهندگان شبکه های بیسیم تلفن های همراه در میان شبکه های جدید ارائه شده به دنبال دریچه هایی امن هستند، یعنی امنیت تجهیزاتی که برای انتقال اطلاعات در اختیار آنان گذاشته می شوند.

این فناوری اجازه می دهد سازگاری با نیازها بر اساس مناطق و کاربری های مشخص ایجاد شده و منجر به تعدد و افزایش تجهیزاتی شود که تحت عنوان «هسته های شبکه» شناخته می شوند.

آنتن ها و ایستگاه های رادیویی از جمله ورودی های احتمالی برای هک شدن شبکه است، مسئله دیگر کشور ارائه کننده این فناوری است که هم اکنون رقابت شدیدی بر سر این مسئله میان هوآوی چین، اریکسون سوئد و نوکیا فنلاند وجود دارد.

البته شرکت هوآوی در این زمینه از پیشرفت بیشتری برخوردار بوده و با محدودیت ها و مشکلات رو به افزایشی در برخی کشورها مواجه بوده است که نگرانی هایی در خصوص حملات سایبری و جاسوسی به نفع کشور چین را به دنبال داشته است.