کدخبر: ۲۶۶۶۷۰ لینک کوتاه

موشک بالستیک «عماد»، کابوس دشمنان منطقه‌ای ایران +عکس

اقتصادنیوز: «عماد» نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران که قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف را دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان، ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایران برای نیروهای مسلح کشورمان به معنای ۴۰ سال غیرت‌مندی، ۴۰ سال غرور ملی و ۴۰ سال روی پای خود ایستادن است.

افتخارآفرینی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در «هشت سال دفاع مقدس»، «ایجاد امنیت مثال‌زدنی در بخش‌های گوناگون کشور» و همینطور در «جبهه مقاومت»، بر دو پایه اصلی «بهره‌گیری از نیروی انسانی متعهد و متخصص» و «بکارگیری تجهیزات و تسلیحات پیشرفته متناسب با تهدیدات» بنا شده است.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در ۴ دهه سپری شده از عمر انقلاب اسلامی، با وجود تمام تحریم‌هایی که توان دفاعی کشور را هدف گرفته بود، یا عزمی راسخ و بهره‌گیری از توان متخصصان و دانشمندانِ متعهد، توانست به چنان پیشرفتی در حوزه‌های مختلف زمینی، دریایی، پدافندی و هوافضا دست پیدا کند که معادلات و توازن قدرت در منطقه غرب آسیا را تحت شعاع خود قرار دهد.

در همین راستا گروه سیاسی خبرگزاری میزان همزمان با دهه مبارک فجر، قصد دارد در سلسله گزارش‌هایی ۱۰ دستاورد دفاعی شاخص و برجسته نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته را مورد بررسی قرار دهد.

موشک عماد

موشک «عماد» در کنار موشک‌های «سجیل» و «خرمشهر» سه موشک بُرد بلند جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند. موشک‌هایی که در اختیار نیروی هوافضای سپاه قرار دارند و آماده شلیک به سمت دشمنان ملت ایران هستند.

مهر ۱۳۹۴، چند روز قبل از فرارسیدن موعد تصویب برجام، سردار سرتیپ پاسدار «حسین دهقان» وزیر وقت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از ساخت و آزمایش نسل جدیدی از موشک‌های ساخت داخل خبر داد.

5134561

«عماد» کابوس اسرائیل و پایگاه‌های منطقه‌ای دشمنان

«عماد» نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران که قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف را دارد، همان نسل جدید موشک‌های ساخت متخصصان داخلی است که جهانیان را به حیرت واداشته است و هیئت حاکمه کشورهای غربی بویژه آمریکا را به تکاپو انداخت که چنین القاء کنند رونمایی و آزمایش موشک عماد نقض برجام بوده است؛ ادعایی که از سوی مسئولان کشورمان با استناد به متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل رد شد.

اما موشک عماد حائز چه ویژگی‌هایی است که سران کشورهای غربی بویژه آمریکا را به هراس انداخته است؛ شاید با اهمیت‌ترین ویژگی این موشک همان قابلیتی است که در موشک شهاب ۳ وجود دارد؛ قابلیت هدف قرار دادن تمام نقاط تحت اشغال رژیم صهیونیستی و همچنین در تیرس بودن پایگاه‌های و مواضع نظامی آمریکا در سطح منطقه.

موشک عماد موشکی سوخت مایع، دوربرد، زمین به زمین است؛ این موشک که به دست کارشناسان داخلی طراحی و ساخته شده است، اولین موشک ایرانی است که قابل هدایت تا لحظه اصابت به هدف را دارد از این رو دقت این موشک بسیار بالاست و شاید ضریب خطایی زیر ۱۰ متر داشته باشد.

پس از رونمایی و آزمایش موشک عماد در ۱۹ مهر سال ۹۵، در بعضی خبرگزاری‌ها برد این موشک ۱۷۰۰ کیلومتر اعلام شد، اما طبق گفته وزیر دفاع که موشک عماد را با واژه‌ی موشک دوربرد معرفی کرد و طبق تعریفی که از موشک دوربرد داریم عماد باید ۲۴۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر برد داشته باشد. موشک عماد همچنین توانایی حمل کلاهک جنگی تا وزن ۷۵۰ کیلوگرم را دارد.

این موشک قریب به ۱۷۰۰ کیلومتر برد و بیش از ۷۰۰ کیلوگرم سرجنگی دارد و یک موشک هدایت شونده بردبلند سطح به سطح بوده که دارای پتانسیل‌های منحصر به فردی است.

سردار دهقان وزیر وقت دفاع در مراسم رونمایی از موشک عماد با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در توسعه و تکمیل توان موشکی نیروهای مسلح و افزایش قدرت بازدارندگی موثر جمهوری اسلامی ایران گفت: این موشک که تمامی مراحل طراحی وساخت آن توسط دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع صورت پذیرفته است، نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است که قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده بطور کامل منهدم کند.

وزیر وقت دفاع با بیان اینکه طراحی، ساخت و آزمایش موفقیت آمیز موشک عماد یک جهش فناورانه و عملیاتی در این حوزه راهبردی به شمار می‌رود تاکید کرد: ما برای افزایش قدرت دفاعی و توان موشکی خود از هیچکس اجازه نمی‌گیریم و برنامه‌های دفاعی خود را بویژه در حوزه موشکی با قاطعیت دنبال می‌کنیم که موشک عماد یکی از مصادیق برجسته آن محسوب می‌شود.