توافق مشترک پوتین، روحانی و اردوغان

کدخبر: 268135
رهبران ایران، روسیه و ترکیه در نشست سه جانبه سوچی در خصوص لزوم اتخاذ گامهای بیشتر برای ایجاد ثبات در استان ادلب سوریه توافق کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه همراه با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس خبری مشترک بعد از مذاکراتشان در شهر سوچی اعلام کردند، بر سر لزوم مقابله با تلاشهای شبه نظامیان مرتبط با القاعده در استان ادلب برای گسترش دامنه نفوذشان توافق کرده اند.

اردوغان خاطر نشان کرد، ترکیه تلاشی بسیار سخت داشته تا آرامش در ادلب حفظ شود و انتظار دارد که دولت سوریه به توافق آتش بسی که پیش از این در ارتباط با این استان حاصل شده پایبند بماند.

همچنین رهبران روسیه، ترکیه و ایران درباره مساله برنامه ریزی آمریکا برای خارج کردن نظامیانش از سوریه نیز به بحث پرداختند.

ولادیمیر پوتین و حسن روحانی در این کنفرانس خبری مشترک گفتند که دولت سوریه باید مناطقی که در حال حاضر نظامیان آمریکایی در آنها مستقر هستند را در کنترل خود بگیرد.

پوتین تاکید کرد، اگر خروج نیروهای آمریکایی که در ماه دسامبر از سوی دولت ترامپ اعلام شد واقعا اتفاق بیافتد، تنها راه حل درست این است که بعد از این اتفاق کنترل این مناطق به دولت سوریه واگذار شود.

اردوغان نیز اظهار کرد، خروج نظامیان آمریکایی از سوریه نباید منجر به ایجاد خلا قدرت شود و بار دیگر بر نیت ترکیه به منظور ایجاد یک منطقه امن در شمال شرق سوریه به منظور ایمن کردن مرز ترکیه در مقابل شبه نظامیان کردی که از نظر آنکارا تروریست محسوب می شوند تاکید کرد.

اردوغان همچنین گفت که ترکیه انتظار دریافت کمک از شرکایش در روند آستانه یعنی روسیه و ایران به منظور جلوگیری از ظهور یک کریدور تروریستی در مرز سوریه با ترکیه دارد.

او اظهار کرد: ترکیه به هیچ وجه اجازه نخواهد داد کریدور تروریستی در مرزهای جنوبی اش تشکیل شود و در این خصوص ما انتظار دریافت کمک از سمت شرکای فرآیند آستانه را داریم.

در عین حال ولادیمیر پوتین مذاکرات اجلاس سوچی را سازنده و جامع خواند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: ما مذاکراتی بسیار جامع را درباره سوریه به پایان رساندیم. این مذاکرات به نحوی سازنده و تعاملی برگزار شد و من متذکر می شوم که نشستهای سه جانبه ما حالت منظمی پیدا کرده است. امروز ما چهارمین نشستمان را برگزار کردیم و این همکاری نزدیک به ما اجازه میدهد به صورت موثر اقداماتمان به هدف عادی سازی وضعیت در جمهوری عربی سوریه به صورت بلند مدت را حاصل کنیم.

وی افزود: ما به صورت مشترک با شرکایمان حوزه های کلیدی همکاری بیشتر را برای حل بحران سوریه شناسایی کردیم. توافقات حاصله در این خصوص در بیانیه مشترک نهایی بازتاب یافت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما