کدخبر: ۲۶۸۵۶۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

موفق‌ترین مربیان تاریخ لیگ برتر ایران

​اقتصاد نیوز:از ۵ مربی برتر تاریخ لیگ برتر از نظر میانگین امتیاز، ۴ مربی در حال حاضر در لیگ برتر شاغل هستند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت نود، لیگ هجدهم یکی از نزدیک‌ترین و حساس‌ترین ادوار لیگ برتر محسوب می‌شود و چندین تیم با عملکرد عالی رقابت فشرده‌ای در بالای جدول دارند.یکی از دلایل این اتفاق حضور سرمربیان شاخص و موفق تاریخ لیگ برتر در این دوره از مسابقات است.

از 5 مربی موفق تاریخ لیگ برتر از نظر میانگین امتیاز( از بین مربیانی که بیش از 30 بازی مربیگری کرده‌اند) 4 مربی در حال حاضر در لیگ شاغل هستند.به همین بهانه عملکرد این 5 مربی در ادوار لیگ برتر مرور شده‌اند.البته فاصله این مربیان کاملاً به هم نزدیک است و احتمالاً تا پایان فصل این جدول دچار تغییر خواهد شد.

1-    برانکو ایوانکوویچ با میانگین امتیاز 2.04 

سرمربی سابق تیم ملی از هفته‌های پایانی لیگ چهاردهم عهده‌دار هدایت پرسپولیس شد و در 114 بازی صاحب  67برد، 31 مساوی شد و 16 بار تن به شکست داد تا با میانگین 2.04 امتیاز در هر بازی موفق‌ترین مربی تاریخ لیگ برتر باشد.این مربی تنها مربی است که میانگین بالای 2 امتیاز در هر بازی کسب کرده است.پروفسور در راه خلق چنین آماری 2 قهرمانی و یک نایب قهرمانی لیگ برتر را بدست آورده است.


2-    وینفرد شفر با میانگین امتیاز 1.90
سرمربی آلمانی استقلال از هفته نهم لیگ هفدهم سرمربی آبی‌پوشان شد.این مربی در 39 دیداری که هدایت استقلال را برعهده داشته این تیم صاحب 20 پیروزی، 14 تساوی و 5 شکست شده است و میانگین امتیاز تحسین برانگیز 1.90 امتیاز در هر بازی را از خود به جای گذاشته است.از جمع 5 مربی برتر، وینفرد شفر تنها مربی است که موفق به قهرمانی در لیگ برتر نشده است.


3-    ملادن فرانچیچ با میانگین امتیاز 1.87
این مربی کروات در لیگ چهارم سرمربی فولاد خوزستان شد و به همراه این تیم که طلایی‌ترین نسل تاریخ را خود را با بازیکنانی نظیر ایمان مبعلی،ابراهیم میرزاپور،پژمان منتظری و ... را در اختیار داشت یکی از مقتدرانه‌ترین قهرمانی‌های تاریخ لیگ برتر را بدست آورد.
این مربی در لیگ پنجم نتوانست موفقیت لیگ چهارم را تکرار کند و در هفته پانزدهم با فولاد خوزستان قطع همکاری کرد تا با 84 امتیاز از 45 بازی و میانگین 1.87 امتیاز در هر بازی به کار خود خاتمه داد و پس از آن بازگشتی به فوتبال ایران نداشت.فرانچیچ تنها مربی است که از جمع 5 مربی برتر در لیگ هجدهم حضور ندارد.


4-    امیر قلعه‌نویی با میانگین امتیاز 1.86
امیر قلعه‌نویی با 5 قهرمانی پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود و بسیاری از رکوردهای لیگ به نام این مربی است و از نظر میانگین امتیاز نیز مربی موفقی به شمار می‌آید.این مربی که سابقه هدایت استقلال اهواز، استقلال تهران، مس کرمان، سپاهان، تراکتورسازی و ذوب‌آهن را دارد در 451 بازی 838 امتیاز بدست آورده است.ژنرال با روندی که در این فصل در پیش گرفته می‌تواند میانگین امتیاز خود را بهتر کند.از جمع 5 مربی برتر، قلعه‌نویی تنها مربی است که مربیگری را در ایران آغاز کرده است.


5-    افشین قطبی با میانگین امتیاز 1.84
افشین قطبی در لیگ هفتم به ایران آمد و توانست با پرسپولیس به عنوان قهرمانی دست یابد این مربی در لیگ هشتم تا هفته چهاردهم هدایت سرخپوشان را بر عهده داشت تا اینکه این تیم را به صورت ناگهانی ترک کرد.قطبی پس از 10 سال به لیگ برتر بازگشت و سرمربی فولاد خوزستان شد و در 3 بازی که تاکنون سرمربی این تیم بوده چهره موفقی از خود نشان داده است.افشین قطبی در 51 بازی که در لیگ برتر ایران حضور داشته به طور متوسط 1.84 امتیاز کسب کرده و از جمله موفق‌ترین مربیان محسوب می‌شود.