کدخبر: ۲۶۹۰۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
افزایش فساد اقتصادی در کشور/ سقوط 8 پله ای در شاخص های جهانی

افزایش فساد اقتصادی در کشور/ سقوط ۸ پله ای در شاخص های جهانی

اقتصادنیوز : اتاق بازرگانی تهران در گزارشی وضعیت شاخص ادراک فساد در میان کشورهای منطقه را منتشر کرده است که بر اساس آن امارات متحده عربی بهترین عملکرد را در قیاس با دیگر کشورها دارد و ایران در سال ۲۰۱۸ با سقوطی هشت پله‌ای از رتبه ۱۳۰ به رتبه ۱۳۸ جهانی تنزل جایگاه داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ،این گزارش تمامی کشورهایی که در منطقه جغرافیایی خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند را از نظر شاخص ادراک فساد بررسی کرده و در این بین ایران در رده‌های میانه این جدول قرار گرفته است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این گزارش، امارات متحده عربی با امتیاز 70، هرچند در قیاس با سال قبل در میان کشورهای جهان با افت جایگاه مواجه شده اما با قرار گرفتن در رتبه 23 جهانی، همچنان بهترین کشور منطقه از نظر شاخص مبارزه با فساد به شمار می‌رود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این گزارش، ایران در سال 2018 میلادی امتیاز 28 را در شاخص ادراک فساد به دست آورده و با سقوطی هشت پله‌ای از رتبه 130 به رتبه 138 جهانی تنزل جایگاه داشته است. در میان کشورهای منطقه، بدترین عملکرد به سوریه اختصاص یافته و این کشور با قرار گرفتن در جایگاه 178، فاسدترین اقتصاد منطقه به حساب می‌آید. پس از آن یمن با رتبه 176، لیبی با 170، عراق با 169 و لبنان با 138 در صف فاسدترین اقتصادهای منطقه قرار دارند.

کاهش دو واحدی امتیاز و هشت رتبه‌ای جایگاه ایران در مقایسه با سال 2017، مهم‌ترین اتفاقی است که در گزارش جدید اتاق بازرگانی تهران خود را نشان می‌دهد.