کدخبر: ۲۶۹۲۱۴ لینک کوتاه

CNN خبر داد؛

«برنی سندرز» رسماً وارد کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شد

اقتصادنیوز؛ شبکه خبری CNN آمریکا امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که برنی سندرز، سناتور چپگرای ایالت ورمانت برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا رسماً اعلام آمادگی کرده‌است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ سناتور برنی سندرز که در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 در رقابت‌های درون‌حزبی از هیلازری کلینتون شکست خورد، مجدداً وارد کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شد.

برنی سندرز

سندرز متولد ۱۹۴۱ (۷۸ ساله)، سناتور سوسیالیست ایالت  ورمانت (از ۲۰۰۷ تا کنون)، اگرچه در نظرسنجی‌ها یک پله پایین‌تر از جو بایدن ایستاده، اما بسیاری معتقدند محبوب‌ترین سیاستمدار حال حاضر آمریکا است.

کمپین برنی سندرز در سال ۲۰۱۶ خیزش صدایی جدید و مترقی در حزب دموکرات بود و موفق شد جمع قابل توجهی از جوانان و تحول‌خواهان آمریکایی را پشت خود بسیج کند. سندرز مواضعی شفاف و صریح داشت و بدون هیچ واهمه‌ای از کلیت ساختار سیاسی-اقتصادی و سیاست‌های دولت‌های مختلف آمریکا (اعم از دموکرات و جمهوری‌‌خواه) انتقاد می‌کرد.

سندرز پدری یهودی و مادری نیویورکر دارد و سناتور ایالتی است که همچنان بافت عمدتاً روستایی‌اش را حفظ کرده‌است.

برنی جوان به‌عنوان یک فعال دانشجویی در جنبش حقوق مدنی سیاهان (۱۹۶۳) و حتی سخنرانی معروف مارتین لوتر کینگ (من رؤیایی دارم)  حضور داشته‌است. در زمینه اقتصادی حامی حقوق کارگران، بهداشت و آموزش عمومی رایگان، اصلاح نظام بانکی، کاهش بودجه نظامی و ... است. همچنین از حامیان محدودسازی قوانین اسلحه و از منتقدان قوانین تجارت آزاد کشوری و جهانی است.

سندرز در زمینه سیاست‌خارجی، مخالفت با خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران (۲۰۱۷)، مخالفت با جنگ عراق (۲۰۰۳)، انتقاد از سیاست‌های عربستان سعودی در منطقه، انتقاد صریح از اسرائیل در جنگ غزه (۲۰۱۴)، انتقاد از کودتاهای آمریکا در طول جنگ سرد (از جمله در ایران، شیلی و السالوادور) و ... را در کانامه دارد.