کدخبر: ۲۶۹۸۲۶ لینک کوتاه

ادعای عجیب رئیس کمیته قضایی آمریکا:

برجام ایران را به سلاح هسته‌ای می‌رساند

رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا گفت: ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد چرا که ایران را در مسیر دستیابی به سلاح هسته ای قرار می داد، ما داعش را از بین بردیم و در افغانستان با طالبان مذاکره می کنیم؛ چرا؟ ما با فاجعه روبرو بودیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، لیندسی گراهام روز جمعه در گفت وگو با شبکه خبری فاکس نیوز افزود: چرا کیم با ترامپ مذاکره می کند، چرا خلافت داعش از بین رفت، برای اینکه دونالد ترامپ یکی از بهترین فرماندهان است.
وی ادامه داد: کیم به میز مذاکره آمد تنها به خاطر ترامپ. او از توافق هسته ای با ایران خارج شد چرا که ایران را در مسیر دستیابی به سلاح هسته ای قرار می داد، ما داعش را از بین بردیم و در افغانستان با طالبان مذاکره می کنیم؛ چرا؟ ما با فاجعه روبرو بودیم.
ترامپ در حالی از توافق هسته ای ایران خارج شد که همه طرف ها همچنان از آن حمایت می کنند، آژانس بین المللی انرژی اتمی برای 14 بار پایبندی ایران به مفاد آن را تایید کرده و قطعنامه شورای امنیت هم از آن پشتیبانی می کند.
این سناتور جمهوریخواه اضافه کرد: ترامپ از باراک اوباما ناراحت بود. دلیل اینکه کیم و طالبان به میز مذاکره آمد این بود که ترامپ قوی نمایان شد و اکنون ما به توافق نزدیک شده ایم.
قرار است ترامپ و کیم برای دومین بار در هشتم و نهم اسفندماه در ویتنام با یکدیگر دیدار و گفت و گو کنند.
گراهام درباره تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هم گفت: ما به سیاست اطمینان از عدم بازگشت داعش نیاز داریم. ما به جنگ بین ترکیه، کردها و نیروهای دمکراتیک سوریه که به ما کمک کرده اند، نیازی نداریم. ما فقط باید مطمئن باشیم که داعش بازنخواهد گشت و ایران نتواند از این خلاء استفاده کند.
وی افزود: از این رو، گروه کوچک آمریکایی با نیروهای اروپایی در آنجا فعالیت خواهند داشت و اکنون زمان آن است که اروپا رهبری را در آنجا به دست گیرد.
این سناتور آمریکایی که پیش از این به ترکیه هم سفر کرده بود، ادامه داد: من به ترکیه می گویم که شما نیازی برای رفتن به سوریه ندارید، اگر به سوریه بروید با نیروهای کرد، اروپا و مسیحیان درون سوریه درگیری ایجاد می کنید.
گراهام اضافه کرد: بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم، کمک به ترکیه است چرا که نگرانی مشروعی درباره امنیت ملی خود دارد. ایجاد یک منطقه امن در غرب این کشور مفید است. ناتو به همراه 200 نیروی آمریکایی، منطقه امن را پشتیبانی می کنند تا فعالیت داعش را رصد کنند و اجازه ندهند که ایران، روسیه و بشار اسد آنجا را پر کنند.
وی با بیان اینکه این یک طرح بسیار خوبی است، اظهار کرد: ترامپ می خواهد 2 هزار و 700 نیرو را حفظ کند چرا که ما در سه سال گذشته، 8 نیروی خود را از دست دادیم. نیروهای کشورهای عربی هم در این مبارزه به ما کمک می کنند، این یک مدل موفق از 11 سپتامبر تا کنون است.
رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا با یادآوری اینکه زمانی که متیس از وزارت دفاع رفت، ما خلافت داعش را نابود کرده بودیم، گفت: اکنون با نیروهای اروپایی و ترکیه به دنبال آن هستیم که خلافت داعش بازنگردد و ایران هم نظارت شود. ایران از تهران به بیروت در لبنان و سوریه تسلیحات خود را ارسال می کند و این خطر بزرگی برای اسرائیل است. ما یک استراتژی پس از داعش داریم که آن بسیار اهمیت دارد.
گراهام مدعی شد: ما با کمک نیروهای اروپایی و نیروهایی که در عراق داریم می توانیم تحرکات داعش را زیر نظر بگیریم و به محض ورودشان به عراق، آنها را از بین ببریم. رئیس جمهوری ترامپ برنامه ای را دنبال می کند که ما را ایمن نگهدارد.
وی ادامه داد: دیگر متحدان ما در منطقه مبارزه خواهند کرد و من از طرحی که دیگران بیشتر و ما کمتر درگیر شویم، حمایت می کنم. این امنیت بین المللی است که باید دیگران را گرد هم آورد.
این سناتور جمهوریخواه آمریکا بار دیگر تکرار کرد: کردهایی که به ما کمک کردند باید مطمئن شوند که محاصره نمی شوند، داعش هرگز اجازه نخواهد یافت که بازگردد و ایران نمی تواند احساس کند که می تواند این خلاء را پر کند.
گراهام همچنین از سیاست ترامپ در قبال مرز با مکزیک و اعزام نیروی نظامی به آنجا به طور کامل حمایت کرد.